Technologové z Brna vymysleli, jak snáz vyrobit ostřejší nástroje. Usilují o patent

ČTK ČTK
10. 8. 2020 13:03
Vynález technologů z Brna pomůže firmám s výrobou ostřejších nástrojů. Vymysleli způsob, jak efektivně vyřešit odjehlování břitů, což je dokončovací úprava ostří. Tým výzkumníků svůj vynález přihlásil k patentování, oznámila v pondělí Iveta Zieglová z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického (FSI VUT).
Fakulta strojního inženýrství Vysokého učení technického (FSI VUT) v Brně
Fakulta strojního inženýrství Vysokého učení technického (FSI VUT) v Brně | Foto: Fakulta strojního inženýrství Vysokého učení technického (FSI VUT)

Při výrobě břitů vznikají takzvané ostřiny. Zhoršují řeznou geometrii břitů, které svým zakřivením nadměrně zaoblují. Také komplikují nanášení tvrdých a otěruvzdorných povlaků. "Napovlakovaná částice se pak snadno odlomí, což může způsobit další poškození nástroje, kterému se laicky řečeno zlomí zub," vysvětlil Miroslav Píška z Ústavu strojírenské technologie FSI VUT, který na vynálezu se svým týmem pracoval.

S podnětem přišla česká firma GSP High Tech Saws, která vyrábí pilové kotouče a nože. Dosud se odjehlování břitů provádělo pomocí automatických kartáčů. Operace je pracná, kartáče je nutné pravidelně měnit a někdy se nová ostří při opracování znehodnotí.

Výzkumníci letitý problém řešili technologií reverzního vlečného omílání, kdy se nástroje upnou na speciální držák a poté se omílají v abrazivu. Drsná směs břity zbaví ostřin a zároveň je rovnoměrně ohladí. Navrhli optimální postup, jak rychle a jakým způsobem je nutné nástroje omílat. Že technologie funguje, dokládají měření i detailní snímky testovaných břitů.

"Není to jednoduchá úloha, mimo zvolený abrazivní účinek se musí správně propočítat fáze zabrušování břitů, aby byly všechny břity omílány podobným způsobem a stejnou měrou," popsala spoluautorka řešení Katrin Bučková.

Postup má několik výhod. Lze opracovat více nástrojů najednou a všechny zuby současně, a to během několika minut. Nástroje pak mají také lepší řezné vlastnosti a déle vydrží.

Na vývoji vynálezu spolupracovala s VUT společnost Astra Motor. "Tato technologie je výhodná pro kotoučové pily a podobné rotační nástroje s velkým počtem zubů, ale je možné ji aplikovat i na jiné nástroje, což představuje konkurenční výhodu," uvedl jednatel Jan Keprda.

Video: Ze sádry vyrábí mísy a svítidla. Architektka a designérka Jana Hejdová

PDW: Ze sádry vyrábí mísy a svítidla. Architektka a designérka Jana Hejdová | Video: Prague Design Week
 

Právě se děje

Další zprávy