Patřil jsem k největším fanouškům Google Glass v Česku. Od prvního úniku informací přes oficiální představení před dvěma lety po první vyzkoušení před rokem v New Yorku... Glass vypadaly jako splněný sen. Jak to změnit? Stačilo je pár dní používat.
Chytré brýle od Googlu jsem měl k dispozici dva týdny. Čtrnáct dní zvykání, hledání aplikací, zkoušení, vysvětlování a hlavně neustálého nabíjení. Našly se i dobré zprávy. Nikdo na mě moc blbě nekoukal, nikdo mi Glass neukradl a nikdo mi nedal facku, že ho snad šmíruju.
Google Glass po dvou letech od představení vypadají skoro stejně a jsou stejné uvnitř. To je, společně s nedostatkem softwaru, jejich největší slabina. Ne samotný design - ten Google upravil vydáním zvlášť placených stylových rámečků. Špatné je to s hardwarem.
Google Glass měly před dvěma lety výbavu mobilního telefonu střední třídy. Po dvou letech je ale stejný hardware v absolutních lowendech. Z dnešního pohledu jsou brýle pomalé, kamera podprůměrná a výdrž baterie katastrofální.
Když jsem výtky přednesl v Googlu, dozvěděl jsem se, že prioritou je vyladit software, proto se hardware za dva roky nezměnil. Byl to paradox, protože Google Glass nejsou zrovna stabilní. V různých verzích firmwaru se jejich stabilita lišila. V průměru se mi restartovaly dvakrát denně.
Kromě vysoké spotřeby i v nečinném stavu se brýle v aktivním režimu velmi rychle zahřívají. Pětiminutové natáčení videa už hraničilo s fyzicky nepříjemným pálením za uchem.
Úplně optimální není ani samotný projekční displej. Glass jsem testoval v kombinaci s klasickými brýlemi, což samozřejmě můj zážitek negativně ovlivnilo, ale i s odhlédnutím od tohoto problému a podle zkušeností kolegů je nutné si na zobrazení v Glass zvykat, a to poměrně dlouho.
I když máte Glass bez dioptrických brýlí, třeba s čočkami, musíte zrak stáčet trochu nepřirozeně. U mě to znamenalo, že jsem po pár dnech cítil oční svaly, o kterých jsem netušil, že vůbec existují.
Další podrobnosti čtěte v kompletním textu na na serveru iHned.cz, kde najdete i fotografie z testování.