Jako ze sci-fi: Laser vytváří 3D "přímo před očima"

LP Fish
17. 1. 2012 12:20
Nová japonská technologie dokáže vykreslovat laserové obrazce ve 3D přímo před očima.

Nová technologie s názvem Aerial 3D japonské společnosti Burton možná změní způsob, jak dnes chápeme sledování 3D obrazu.

Používá totiž laser k projekci "plazma" bodů vytvářejících trojrozměrný obraz přímo v prostoru. Řízením ohniska laseru je pak možné můžete ovládat vzdálenost v jaké se body objevují.

Aerial 3D laser sice v jednu chvíli svítí pouze jedním laserem, ale podle Alexise Oyamy z Burtonu je tato technologie schopná vydávat až tisíc takových paprsků za vteřinu.

Díky tomu laser "přímo před očima" vytváří 3D obrazce a k jejich tvorbě nedochází tak jako obvykle, tedy vytvářením 3D z běžných 2D obrazců s využitím binokulárního rozdílu.

Tato technologie zatím dokáže zobrazoval kresby a animace jednou barvou. Podle jejích vynálezců z Burtonu však v budoucnosti bude možné kombinovat různobarevné lasery k vytvoření vícebarevných obrazců.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy