Italská Wikipedie stávkovala proti Berlusconiho náhubku

LP Fish
7. 10. 2011 13:10
Návrh nového zákona na ochranu soukromí v italském parlamentu požaduje po webových stránkách aby do 48 hodin uveřejnily opravu jakékoli informace, která podle žadatele poškozuje jeho image. Wikipedia proti tomu protestuje.
Foto: Wikipedia

Italská Wikipedia je čtvrtá největší on-line encyklopedie v národním jazyce. Obsahuje více než 800 000 textů a je na ní registrováno 600 000 uživatelů. A právě italská Wikipedia přistoupila v úterý k hraničnímu protestu proti novému zákonu, který se projednává v italském parlamentu.

Všechny stránky italské Wikipedie tak byly na 2 dny nahrazeny prohlášením, upozorňujícím na absurditu nového návrhu. Podle něj může zákon znemožnit samotnou existenci italské Wikipedie.

Zákon, který navrhuje vláda Silvia Berlusconiho, totiž podle ní obsahuje "požadavek, aby jakákoli webová stránka uveřejnila do 48 hodin od podání žádosti a bez jakéhokoli komentáře opravu jakéhokoli obsahu, který bude žadatel považovat za škodlivý pro svou image".

Správci Wikipedie tvrdí, že dostatečnou ochranu před pomluvami poskytuje stávající zákon. Berlusconiho vláda tvrdí, že novým opatřením chce chránit právo na soukromí všech Italů.

Nový zákon se však začal projednávat poté, co bylo zveřejněno několik odposlechů premiéra Silvia Berlusconiho, v nichž v jednom hrubě uráží německou premiérku Angelu Merkelovou a v jiném se chlubí jak za noc "udělal osm holek".

Prohlášení mělo podle serveru Arstechnica na italské Wikipedii za dva dny 16 milionů zobrazení.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy