Hodnotící tlačítko pomůže editorům Wikipedie

LP Fish
1. 7. 2011 8:45
Pomůže Wikipedii revoluční hodnotící tlačítko, nebo půjde jen o další spam, znervózňující jejich editory?

Hodnotící tlačítka jsou jedním z nejvýraznějších "vynálezů" současného internetu. Ne všichni je však považují za skvělou věc. Někteří programátoři hovoří o facebookovém "lajkování" jako o zaplevelování webu nesympatickým modrým tlačítkem. A kdokoli soudný se podívá na přehled stránek se "zdviženými prsty", začne pochybovat, jestli je to vůbec nějaké měřítko kvality.

Podle Guinnessovy Knihy rekordů je nejpopulárnější facebookový profil stránka samotného Facebooku s více než 47 miliony zdvižených prstů. Následuje je stránka facebookové hry Hold'em Poker s asi 45 miliony, profil rappera Eminema (42 milionů), stránkou YouTube (40 milionů) a madonny internetového věku Lady Gaga (39 milionů). Je tedy zjevné, že o kvalitě "lajkáče" rozhodně nevypovídají. V jiném prostředí však může chytře použité tlačítko "líbí se" působit jako skvělá motivace. A přesně z toho důvodu zavádí podobný hodnotící systém i internetová encyklopedie Wikipedia.

Oblíbená a konzervativní

Tzv. tlačítko WikiLove, které je právě teď v testovací fázi, totiž není určeno pro návštěvníka Wikipedie, hledajícího informace. Je koncipováno jako hodnotící systém registrovaných účastníků, či chcete-li editorů. Právě díky těmto dobrovolným autorům lze totiž Wikipedii označit za jeden z nejambicióznějších projektů. A právě díky jejích práci je Wikipedia podle comScore pátou nejoblíbenější stránkou světa.

I přes svou oblíbenost a navštěvovanost je Wikipedia zároveň jednou z nejkonzervativnějších stránek. Jedním ze sympatičtějších rysů tohoto přístupu je, že Wikipedia neobsahuje žádnou reklamu a celý její provoz je financován z příspěvků od uživatelů, mecenášů a nadací. Její součástí nejsou ani "tlačítka " třetích stran jako je Facebook, Twitter nebo nově nastupující Google+.

Tlačítko WikiLove

Koneckonců, koncept jejich vlastního tlačítka taky nejde cestou masové obliby a spíš usnadňuje vnitřní komunikaci těch, kteří obsah Wikipedie tvoří.WikiLove tak má především pomoci novým editorů, často zaskočených tvrdou, až nenávistnou reakcí zkušenějších uživatelů na jejich pokusy o vytvoření nového hesla. Běžný uživatel stránek je nikdy neuvidí, zato registrovaní mohou jednoduchým způsobem vyjádřit sympatie k autorovi hesla jednoduchým kliknutím na ikonku se srdcem na pravé straně obrazovky. K tomu pak půjde přidat i krátký komentář.

V každé zemi jinak

Wikilove však důsledně dbá na svou image demokratické instituce a tak tato podoba tlačítka Wikilove je závazná pouze pro její anglickou verzi. I tam ji budou moci editoři vypnout a nenechat se tak znervózňovat malým počtem svých obdivovatelů. WikiLove však také půjde přizpůsobit národním verzím Wikipedie a přesnou podobu tak určí místní administrátoři, podle daných konfiguračních pravidel.

"Nepředpokládáme, že bychom věděli, jak může být obliba vyjádřená v tolika různých jazycích a kulturách, které tvoří komunitu okolo Wikipedie," píší dva manažeři anglické verze internetové encyklopedie na svém blogu.
Je totiž nutné si uvědomit, že Wikipedia funguje ve 280 jazykových verzích a na obsahu pracuje něco přes 100 000 editorů. Největší anglická verze pak obsahuje přes 3,5 milionu zpracovaných hesel. Je otázka jak se s novinkou editoři vyrovnají, podle jejích tvůrců má však jednoznačně přispět ke zkvalitnění obsahu webu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy