Hodnotící tlačítko pomůže editorům Wikipedie

LP Fish
1. 7. 2011 8:45
Pomůže Wikipedii revoluční hodnotící tlačítko, nebo půjde jen o další spam, znervózňující jejich editory?

Hodnotící tlačítka jsou jedním z nejvýraznějších "vynálezů" současného internetu. Ne všichni je však považují za skvělou věc. Někteří programátoři hovoří o facebookovém "lajkování" jako o zaplevelování webu nesympatickým modrým tlačítkem. A kdokoli soudný se podívá na přehled stránek se "zdviženými prsty", začne pochybovat, jestli je to vůbec nějaké měřítko kvality.

Podle Guinnessovy Knihy rekordů je nejpopulárnější facebookový profil stránka samotného Facebooku s více než 47 miliony zdvižených prstů. Následuje je stránka facebookové hry Hold'em Poker s asi 45 miliony, profil rappera Eminema (42 milionů), stránkou YouTube (40 milionů) a madonny internetového věku Lady Gaga (39 milionů). Je tedy zjevné, že o kvalitě "lajkáče" rozhodně nevypovídají. V jiném prostředí však může chytře použité tlačítko "líbí se" působit jako skvělá motivace. A přesně z toho důvodu zavádí podobný hodnotící systém i internetová encyklopedie Wikipedia.

Oblíbená a konzervativní

Tzv. tlačítko WikiLove, které je právě teď v testovací fázi, totiž není určeno pro návštěvníka Wikipedie, hledajícího informace. Je koncipováno jako hodnotící systém registrovaných účastníků, či chcete-li editorů. Právě díky těmto dobrovolným autorům lze totiž Wikipedii označit za jeden z nejambicióznějších projektů. A právě díky jejích práci je Wikipedia podle comScore pátou nejoblíbenější stránkou světa.

I přes svou oblíbenost a navštěvovanost je Wikipedia zároveň jednou z nejkonzervativnějších stránek. Jedním ze sympatičtějších rysů tohoto přístupu je, že Wikipedia neobsahuje žádnou reklamu a celý její provoz je financován z příspěvků od uživatelů, mecenášů a nadací. Její součástí nejsou ani "tlačítka " třetích stran jako je Facebook, Twitter nebo nově nastupující Google+.

Tlačítko WikiLove

Koneckonců, koncept jejich vlastního tlačítka taky nejde cestou masové obliby a spíš usnadňuje vnitřní komunikaci těch, kteří obsah Wikipedie tvoří.WikiLove tak má především pomoci novým editorů, často zaskočených tvrdou, až nenávistnou reakcí zkušenějších uživatelů na jejich pokusy o vytvoření nového hesla. Běžný uživatel stránek je nikdy neuvidí, zato registrovaní mohou jednoduchým způsobem vyjádřit sympatie k autorovi hesla jednoduchým kliknutím na ikonku se srdcem na pravé straně obrazovky. K tomu pak půjde přidat i krátký komentář.

V každé zemi jinak

Wikilove však důsledně dbá na svou image demokratické instituce a tak tato podoba tlačítka Wikilove je závazná pouze pro její anglickou verzi. I tam ji budou moci editoři vypnout a nenechat se tak znervózňovat malým počtem svých obdivovatelů. WikiLove však také půjde přizpůsobit národním verzím Wikipedie a přesnou podobu tak určí místní administrátoři, podle daných konfiguračních pravidel.

"Nepředpokládáme, že bychom věděli, jak může být obliba vyjádřená v tolika různých jazycích a kulturách, které tvoří komunitu okolo Wikipedie," píší dva manažeři anglické verze internetové encyklopedie na svém blogu.
Je totiž nutné si uvědomit, že Wikipedia funguje ve 280 jazykových verzích a na obsahu pracuje něco přes 100 000 editorů. Největší anglická verze pak obsahuje přes 3,5 milionu zpracovaných hesel. Je otázka jak se s novinkou editoři vyrovnají, podle jejích tvůrců má však jednoznačně přispět ke zkvalitnění obsahu webu.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy