Americký federální soudce William Pauley, zamítl žalobu hudební společnosti EMI a čtrnácti menších hudebních vydavatelství proti "cloudové" hudební službě společnosti MP3Tunes LLC.
V žalobě šlo o několik tisíc nahrávek a skladeb a o stovky hudebních obalů, které si uživatelé MP3Tunes stahovali do svého "hudebního mraku".
Cíl - mimosoudní vyrovnání
Soud s MP3Tunes je podle Reuters důsledek čtyři roky staré snahy hudebního průmyslu, donutit majitele stránek, aby zamezili stahování a sdílení hudby na jejich stránkách, pokud za ni není zaplaceno.
V květnu tohoto roku například provozovatelé zaniklé sdílené sítě Limewire souhlasili, že hudebním společnostem zaplatí částku 105 milionů dolarů, aby dál nepokračoval federální soud kvůli porušování autorských práv.
Vinni nejsou prostředníci
V rozsudku podle Reuters soudce Pauley zmínil, že MP3Tunes ani jejich šéf Michael Robertson neporušili Digital Millenium Copyright Act (DMCA) tím, že dovolili stahování všech souborů, s výjimkou těch, o kterých by konkrétně věděli, že jsou z pirátských zdrojů. Jinými slovy říká, že za možné protiprávní jednání jsou zodpovědní uživatelé a nikoli MP3Tunes.
V některých drobných a jasně prokázaných případech Pauley také prohlásil Robertsona i MP3Tunes vinným. Šlo však pouze o případy kdy si osobně stahovali skladby do svého "mraku" z pirátských stránek.
"Rozumný člověk by jistě s pomocí drobného pátrání dospěl k názoru, že stránky používané klienty MP3Tunes nejsou oprávněny distribuovat díla EMI chráněná autorskými právy. DMCA ovšem nebude přenášet břemeno vyšetřování na poskytovatele internetového obsahu," napsal Pauley v rozsudku.
Právník MP3Tunes Greg Gulia to pro Reuters označil za obrovské vítězství. "Uživatelé si i nadále mohou stahovat písně z veřejně dostupných internetových stránek a ukládat je, bez samostatného licenčního poplatku." Gulia zdůraznil, že tím je podle nich přijat základní obchodní model MP3Tunes.