ACTA staví autorská práva nad svobodu projevu

Jan Kovalík
27. 1. 2012 17:30
Jaká jsou největší nebezpečí dohody ACTA, kterou Česká republika podepsala? Ptali jsme se členky sdružení Iuridicum Remedium Petry Kubálkové.
Foto: Thinkstock

Zástupci České republiky ve čtvrtek v Tokiu připojili svůj podpis pod obchodní dohodu ACTA, která budí rozpaky napříč Evropou, podobně jako legislativa SOPA a PIPA v USA.

Dokument ještě musí schválit Evropský parlament a jednotlivé státy, posuzovat jej zřejmě bude i Evropský soud.

Čím může být ACTA nebezpečná pro české uživatele internetu? Ptali jsme se právničky sdružení Iuridicum Remedium Petry Kubálkové, která (nejprve utajené) schvalování dohody sleduje od jejího vzniku.

Tip: Oficiální český překlad dohody ACTA si můžete stáhnout ze stránek Ministerstva průmyslu a obchodu (ve formátu PDF).

Datarama: Co podle vačeho názoru pro české uživatele internetu znamená čtvrteční podepsání dokumentu ACTA?

Petra Kubálková: Hodně záleží na národní legislativě, protože dohoda ACTA je dost vágně formulovaná, na což odborníci i neziskové organizace upozorňují. Obecně lze říci, že si každý z nás bude muset projít PC, telefon a MP3 přehrávač a smazat vše, co není legálně získané. A to až ad absurdum: knihy, fotky, filmy, hudbu, software atd. ACTA také vkládá regulaci svobody projevu do rukou soukromých firem. Společnosti zprostředkovávající služby internetu by měly kontrolovat a regulovat obsah stránek.

Do čí kompetence na české straně ACTA spadá?
Kompetentními orgány jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu - z hlediska dopadů na hospodářskou soutěž, podporu inovací, a proto, že ACTA nahrává velkým vlastníkům autorských práv. Druhým kompetentním orgánem by mělo být Ministerstvo kultury, protože autorská práva spadají do jeho kompetence. Iuridicum Remedium zaslalo výtky k dohodě ACTA oběma ministrům.  Kultura se vzdala jakýkoliv aktivit a průmysl zastává názor, že ACTA je dobrým a vhodným nástrojem pro inovaci. Obě ministerstva ACTA podporují.

Kdy vejde ACTA v platnost?
To se nedá přesně říci, EU zatím dohodu nepodepsala. Obecně je postup takový, že ACTA musí být ratifikována nebo schválena v jednotlivých státech. Tenhle proces může být dlouhý, ale neměl by nás ukolébat. Máme zkušenosti, že některé věci jsou schvalovány poměrně rychle.

Co považujete na dohodě ACTA za největší nebezpečí?
ACTA překlasifikovala důležitost svobody slova a projevu a postavila toto primární demokratické právo pod autorská práva. To je obecně špatně. Navíc díky nepřesnému vymezení může dojít až k extrémním kontrolám osobních počítačů, mobilů, přehrávačů na hranicích, zabavování těchto věcí, prohlížení a skenování obsahu. Jedním z nejzávažnějších prvků je, že ACTA dává možnost soukromým objektům zasahovat do vašeho nezcizitelného práva na svobodu slova a projevu.

Co znamená, že se právní odpovědnost přesune z uživatele na poskytovatele internetu?
Záleží na tom, jak se ACTA zapíše do české legislativy. Může docházet k blokování stránek, zasílání upozornění, že činnost je nelegální, oznamování nějakému orgánu. To vše se teprve uvidí. Cenzura internetu a protipirátské zákony už v Evropě existují. Návrh na odpojení uživatelů od internetu ve Francii nakonec neuspěl. V Německu zase chtěli blokovat stránky s dětskou pornografií a zákon tam platí. A takhle bychom mohli pokračovat.

Bude možné mazat domény webů z internetu bez soudního příkazu?
Pokud to česká legislativa dovolí, mohlo by být možné i to.

Může to česká vláda ovlivnit a vyžadovat soudní příkaz?
Rozhodně ano, jak bude případná směrnice nebo zákon vypadat, záleží hodně na národních státech.

Znamená podle vás podepsání ACTA zavedení cenzury na internetu?
Více méně ano. Nebudete moci použít hudbu k prezentaci fotek z dovolené, sdílet fotky, které se vám líbí a nejste autorem, některé služby budou nelegální.

Kdo má podle vás největší zájem na schválení dohody ACTA?
Držitelé autorských práv a mediální průmysl, který nestíhá držet krok s rozvojem internetu a technologií, a tak mu nezbývá nic jiného, než své zisky chránit podobnými smlouvami. Mediální průmysl prostě neumí efektivně zlepšovat své služby a servis tak, aby podobná dohoda nemusela existovat. Naproti tomu existuje i trend některých svých práv se vzdávat a dovolovat uživatelům internetu s dílem manipulovat - což jsou například licence Creative Commons.

Jak se uživatelé mohou proti negativním dopadům ACTA bránit?
Měli by využít své demokratické právo a oslovit své poslance, dát najevo, že s dohodou nesouhlasí. Mohou posílat dopisy, volat jim, demonstrovat. Všichni občané této země mají právo říci hlasité ne a politici by ho měli slyšet.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 1 hodinou

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy