Je to šaškárna, řekl hlavní zpravodaj ACTA, a odstoupil

LP Fish
27. 1. 2012 14:15
Francouzský socialistický poslanec a hlavní zpravodaj Evropského parlamentu pro dohodu ACTA Kader Arif odstoupil a jednání okolo dohody označil za šaškárnu.
Foto: Aktuálně.cz

Hlavní zpravodaj Evropského parlamentu pro kontroverzní "protipirátskou"dohodu ACTA Kader Arif opustil svou funkci a jednání o této smlouvě označil za šaškárnu.

Francouzský europoslanec tak reagoval na připojení 22 evropských zemí k současné verzi dohody, kterou podepsalo i Česko.

Zpravodaj přitom vypracovává pozici EP k dohodě, kterou má Evropský parlament, podobně jako národní parlamenty evropských zemí teprve schvalovat.

Vyloučení občanské společnosti i požadavků EP

V prohlášení uveřejněném na Arifových internetových stránkách upozorňuje že smlouva byla už od počátku projednávána za zády veřejnosti, bez účasti občanské společnosti, ale i vyloučení bodů požadovaných Evropským parlamentem.

Socialistický poslanec z těchto praktik doslova obviňuje pravicové poslance, kteří v Evropě zaujímají k těmto problémům tradičně represivněji laděné postoje.

"Každý ví, jak je ACTA problematická, ať už jde o její dopad na občanské svobody, o to, jak dělá odpovědné poskytovatele přístupu k internetu, o její dopad na výrobu generických léků i o tom jak málo chrání naše geografické území," píše Arif .

A pokračuje: "Tato dohoda může mít významný dopad na životy občanů a přesto se dělá všechno pro to, aby se Evropskému parlamentu zabránilo k tomu něco říct. To je důvod proč dnes, když jsem vydal zprávu, kterou jsem měl na starost, chci vyslat jasný signál veřejnosti a upozornit ji na tuto nepřijatelnou situaci. Nebudu u této šaškárny."

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy