Možná jste od nějakého kamaráda už slyšeli, že hraje poker ve variantě Texas Hold'Em a že mu to i celkem vynáší. Nebo jste třeba viděli v televizi, kde je nyní poker čím dál tím oblíbenější, radovat se vítěze nějakého turnaje z nemalého finančního obnosu a pojali jste myšlenku, že začít hrát tyhle ďáblovy obrázky není až zase tak špatný nápad. Jenže jak se říká, každá mince má dvě strany.
Nápad hrát poker sice rozhodně sám o sobě špatný není, to chraň ruka Jamieho Golda, abyste ale neprodělali kalhoty, je třeba držet se určitých pravidel.
1. Vyberte si svoji variantu a sázky
Poker jako takový existuje ve velkém počtu variant, v Čechách nejznámější byla po dlouhou dobu ta nazvaná Five Cards Draw, kdy se hraje s pěti kartami. Světově nejoblíbenější, varianta Texas Texas Hold'Em se k nám dostává až v posledních letech a pomalu, ale jistě si získává masovou oblibu. A to zvláště bezlimitní varianta. O různých druzích pokeru napíšeme jindy. Dále je důležité vybrat si správnou velikost sázek. Některé pokerové herny nabízejí již hry od 0,01/0,02 USD, GBP, Euro, ve většině ostatních je standard 0,05/0,10 USD, GBP, Euro. Samozřejmě jsou k dispozici klidně i limity 500/1000, ale na ty, pokud nejste Petr Kellner nebo někdo jemu podobný, ihned zapomeňte. Obvyklá částka, ze kterou se podíváte do hry, je totiž tak čtvrt až půlroční čistý příjem většiny z vás, kdo tento článek čtete (mladým milionářům a ženám na mateřské dovolené se tímto omlouvám).
2. Nikdy nehrajte o peníze, které nemůžete prohrát
Zní to sice logicky, ale mnoho hráčů se tohoto pravidla nedrží. Když se jim nedaří, začnou do hry vkládat vyšší obnosy ve vidině toho, že už se na ně štěstí musí usmát a oni vyhrají vše, co prohráli zpět. Rovnou vám říkáme, že nemusí a navíc okolní hráči poznají, že hrajete najednou jinak špatně, a ve valné většině případů odejdete od stolu s prázdnými kapsami nebo v horším případě s dluhy, které si třeba nemůžete dovolit, což je nepřijatelné.
Osobně můžu všem těm, kdo chtějí s pokerem začít, doporučit naprosto neriskantní metodu, která se v začátcích osvědčila i mně. K Texas Hold'Em jsem se dostal vlastně náhodou a když jsem začal hrát, nevěděl jsem o pravidlech hry prakticky nic. Jelikož ale nerad riskuji svoje peníze, začal jsem hrát nejdříve na zkušebních stolech, které mají tu výhodu, že hrajete pouze o virtuální kredity. Pravidla jsou sice stejná, ale nemůžete prohrát žádnou hotovost. Nevýhodou zde je, že se prakticky naučíte jen ta nejzákladnější pravidla, ale už moc nepochopíte principy hry. Sázení zde totiž naprosto neodpovídá realitě. Zkrátka když nemáte co prohrát, nebojíte se vsadit vše i na naprosté plívy.
Od tréninkových stolů jsem cca po dvou měsících přešel k takzvaným freerollům, které opět pořádá prakticky každá herna. Jedná se o turnaje, kde neplatíte vstupné, ale můžete vyhrát reálné peníze, které si následně můžete buď vybrat nebo je vložit do hry. Já udělal to druhé z 10 vyhraných dolarů jsem udělal 100, něco si vybral, udělal 500, opět si něco vybral a tak dále. Každopádně i kdybych náhodou prohrál úplně vše, což by se nemělo nikdy stát, protože se držím pravidla číslo 4, stále vlastně o nic nepřijdu, protože jsem do hry nic nevložil. Ztratit tedy můžu jen čas, který hře věnuji, a to není zase tak strašné.
3. Sežeňte si nějakou knížku o pokeru, nakoukejte videa
V současné době lze u nás bez problémů sehnat několik knížek věnujících se pokeru, a to v profesionálním českém překladu. Žádná vám sice neposkytne zaručený návod jak hrát a vyhrát, zato dostanete naservírované takové informace, které byste jinak hrou získávali několik let. Většinu z knížek o pokeru totiž mají na svědomí zkušení pokeroví hráči, kteří se již touto hrou zaopatřili na zbytek svého života. Pokud navíc umíte anglicky, existuje nespočet stránek, kde je narazit na různé rozbory herních variant, rukou a tak dále.
Kromě knížek bych každému doporučil podívat se na poker v televizi nebo pokud máte rychlejší připojení k internetu, tak například zavítat na tuto adresu - PokerChannel.co.uk, kde běží 24 hodin komentované pokerové zápasy. Z videí a televizních přenosů se dá načerpat opravdu hodně informací a navíc slouží jako parádní nažhavení na samotnou hru.
4. Money management aneb ochrana finančních zdrojů
V pokeru je přítomná určitá dávka štěstí. O tom žádná. Až na výjimečné případy, kdy máte tu nejvyšší kombinaci, kterou lze ze všech karet dosáhnout, můžete vždy prohrát a to někdy skoro až neuvěřitelně. Podobné případy se nazývají bad beat a dříve nebo později je okusí každý hráč pokeru. Je třeba ale neklesat na mysli a hlavně hrát s chladnou hravou. Zapojování emocí hraje velmi negativní roli a může vás stát hodně peněz. Abyste velkým ztrátám předešli, je třeba dodržovat takzvaný money management. V různých příručkách se píše, že byste neměli prohrát více jak dvě procenta denně, při malých sázkách a banku třeba 200 dolarů byste si ale moc nezahráli. Mě osobně se osvědčilo určit si limit kolem 10 procent, což znamená, že můžete mít za sebou 9 špatných dní a pořád budete mít šanci se z toho vyhrabat. Osobně do hry nasazuji vždy 6, když prohraji, tak dalších 6, případně ještě 8 dolarů. Pokud toto nastane, ten den s pokerem končím, což mi pomůže ochránit mé finanční zdroje.
5. Nedejte průchod svým emocím, držte se POT ODDS
Jak již bylo řečeno, poker je hra, kterou je třeba hrát s chladnou hlavou a nenechat průchod svým emocím. Občas se stane, že prohrajete, i když podle takzvaných pot odds (pokerová matematika, která vám říká kdy dorovnat a kdy naopak složit, případně vsadit, aby někdo další složil, ale o tom až jindy) zahrajete správně, ale nějaký blázen vaší sázku dorovná a přijde mu to. Zkrátka měl štěstí a můžete se uklidňovat tím, že když bude takto hrát i nadále, přijde brzy na buben. U pokeru je totiž třeba vždy přemýšlet z dlouhodobého hlediska, jinak úspěšní nebudete. Každopádně po nějaké špatné prohře se klidně běžte projít, kuřáci ať si dají relaxační cigárko, zkrátka radši si dejte chvilku pauzu. Tím nejhorším, co byste mohli udělat, je ztratit hlavu, zaměřit se na hráče, který vás připravil o peníze a snažit se je rychle získat zpět. Ačkoliv si to neuvědomujete, najednou ztrácíte kvalitní úsudek a vaše "vidění" se zužuje. Zkrátka dříve nebo později, pokud nebudete mít štěstí, projedete ještě víc.
Pokud poker hrajete, možná si nyní říkáte, že jsem se nezmínil o důležitosti hraní pouze kvalitních rukou, pozici na stole a dalších důležitých aspektech hry. Je to pravda, nezmínil, ale tento článek si rozhodně neklade za cíl být komplexním návodem. Jeho úkolem je spíše upozornit na to, že poker není jen 52 karet a nic kolem.