T-Mobile po letech propadu zvýšil tržby, rostly o procento

ČTK ČTK
26. 2. 2015 10:27
Příjmy z mobilních služeb sice klesly, počet tarifních zákazníků operátora ale vzrostl o pět procent.
T-Mobile. Ilustrační foto
T-Mobile. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Česká pobočka T-Mobile se loni vrátila k růstu. Její celkové tržby stouply o 1,3 procenta na 24,07 miliardy korun. Naposledy se přitom společnost mohla růstem tržeb chlubit v roce 2008. Provozní zisk operátora ale klesl o čtyři procenta na 10,04 miliardy korun.

Počet zákazníků se zvýšil zhruba o 170 tisíc na šest milionů. Společnost to oznámila v tiskové zprávě.

Růstu tržeb operátor dosáhl zejména díky koupi provozovatelů pevných sítí T-Systems a GTS Czech, kteří poskytují služby firemním zákazníkům. "Byl to náš nejrušnější rok. Nejenže jsme zásadně změnili organizaci a způsob práce, ale museli jsme změnit i způsob myšlení," uvedl generální ředitel Milan Vašina.

Příjmy z mobilních služeb klesly o čtyři procenta na 18,9 miliardy korun. Průměrná měsíční útrata mobilních zákazníků klesla meziročně o devět procent na 263 Kč. Počet tarifních zákazníků rostl naopak o pět procent na 3,5 milionu, počet lidí s předplacenou kartou stagnoval na 2,5 milionu.

Zájem o datové služby rostl

Údaje od loňského prvního čtvrtletí zahrnují i zákazníky virtuálních operátorů, kteří využívají infrastrukturu T-Mobilu. Podíl odcházejících zákazníků stoupl z 1,1 na 1,3 procenta měsíčně.

Mobilní zákazníci operátora loni provolali průměrně 151 minut měsíčně, tedy o čtyři procenta meziročně více. Objem přenesených dat vzrostl o 59 procent. Rostoucí využívání datových služeb se odrazilo v růstu podílu nehlasových služeb na tržbách o čtyři procentní body na rekordních 38 procent.

T-Mobile v Česku působí od roku 1996 a je podle počtu zákazníků největší mobilní operátor v ČR. Od minulého roku je po dokoupení minoritního podílu stoprocentním vlastníkem firmy Deutsche Telekom.

 

Právě se děje

před 24 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy