O2 se připravuje na rozdělení, technikům nabízí nové smlouvy

Ekonomika Ekonomika
25. 2. 2015 12:42
Přestože vedení O2 opakuje, že definitivní rozhodnutí ještě nepadlo, se zaměstnanci už o přechodu do nové firmy jedná.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Největší český operátor O2 ze skupiny PPF finišuje přípravy na rozdělení společnosti na samostatného operátora a firmu spravující infrastrukturu. Nová společnost již má zaregistrované jméno. Přestože vedení O2 opakuje, že definitivní rozhodnutí ještě nepadlo, se zaměstnanci už o přechodu do nové firmy jedná.

"Bylo nám nadřízeným řečeno, že v červnu dostaneme od O2 nabídku přejít dohodou do nové společnosti Česká telekomunikační infrastruktura," řekl Hospodářským novinám technik O2, který si ale nepřál být jmenován.

Logo nové společnosti
Logo nové společnosti | Foto: Úřad průmyslového vlastnictví

Právě firmu Česká telekomunikační infrastruktura založila skupina PPF již na podzim loňského roku. V jejím čele stojí podle obchodního rejstříku člen představenstva PPF Lubomír Král. Operátor O2 si zároveň ve stejnou dobu zaregistroval název firmy jako ochrannou známku a později připojil také zkratku CETIN a logo.

Do nové společnosti by se měla vyčlenit veškerá infrastruktura operátora, tedy například kabely v zemi, mobilní vysílače a související budovy. Tato společnost pak má své služby nabízet operátorovi v rámci velkoobchodní nabídky. Firma O2 by se pak starala jen o vztahy s koncovými zákazníky. 

Operátor zatím situaci nekomentuje. “Práce na studii o možném rozdělení pokračuje, žádné rozhodnutí zatím nepadlo," řekl mluvčí O2 Martin Žabka. Po dokončení studie, která by měla být hotová v nejbližších týdnech, bude rozdělení schvalovat představenstvo a po něm valná hromada, kde má ale pohodlnou většinu skupina PPF, která podle dostupných informací drží podíl 83,15 procenta.

Další informaci najdete na webu Hospodářských novin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy