Vilnius tři roky poté: Následky krize jsou vidět dodnes

Vilnius tři roky poté: Následky krize jsou vidět dodnes
Arkikatedros aikštė, hlavní náměstí ve Vilniusu. Kvůli arktickému mrazu tu na mnoho turistů nenarazíte, ani v teplejších měsících se tu však nesetkáte s davy, na které jsme zvyklí z hlavního města Česka...
... přitom tu narazíte na vyloženě poetická zákoutí.
Obdoba pražské Celetné ulice, Pilies gatvė, kterou lemují restaurace, kavárny, obchody se suvenýry, občas pouliční muzikanti a také stánkaři. Obrazy tu můžete koupit po celý rok, málokterý kolemjdoucí se u nich ovšem zastaví.
Na svém místě zůstávají také stánkařky, které nabízejí matrjošky, peněženky nebo předražené diáře.
Foto: Tereza Holanová
Tereza Holanová Tereza Holanová
11. 2. 2012 22:00

Litva je typickým příkladem malé ekonomiky, která před krizí hlásila ukázkové výsledky. Nadějný vývoj se však v roce 2008 prudce změnil. Před krizí v zemi došlo k úvěrové expanzi, během níž vznikla řada nekvalitních úvěrů, které lidé později přestali zvládat splácet. Nechyběl ani stavební boom, jenž vedl k vytvoření bubliny na trhu nemovitostí. Rozestavěné kancelářské budovy najdete po celém Vilniusu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy