Volkwagen zastavil v USA a Kanadě prodej vozů VW a Audi. Důvodem je nové obvinění

ČTK ČTK
4. 11. 2015 19:05
Německá automobilová skupina Volkswagen pozastavila na americkém a kanadském trhu prodej modelů s šestiválcovými naftovými motory o objemu tří litrů. Jde o vozy značek Volkswagen a Audi, na které v minulých dnech americký Úřad pro ochranu životního prostředí rozšířil vyšetřování kvůli nesrovnalostem s emisemi oxidů dusíku.
VW Touareg (ilustrační foto).
VW Touareg (ilustrační foto). | Foto: Aktuálně.cz

Wolfsburg (Německo) - Volkswagen ve středu nařídil dealerům v USA a Kanadě, aby na svých trzích pozastavili prodej modelů s šetiválcovými motory o objemu tří litrů. Jde o vozy značek VW a Audi, na které americký Úřad pro ochranu životního prostředí (EPA) v minulých dnech rozšířil vyšetřování kvůli nesrovnalostem s emisemi oxidů dusíku.

Konkrétně se jedná o vozy VW Touareg a vozy Audi typů A6, A7, A8, Q5 a Q7 z modelových let 2015 až 2016. Do zastavení prodeje zahrnul i vozy těchto modelů z let 2013 až 2014.

Úřad pro ochranu životního prostředí v pondělí uvedl, že skupina Volkswagen instalovala software pro manipulace s emisemi i do dieselových automobilů z modelových let 2014 až 2016 s šestiválcovými třílitrovými motory. Volkswagen už dříve přiznal, že takový software nasadil do aut se čtyřválcovými naftovými motory s objemem až dva litry. Odmítl ale obvinění, že by jej používal i ve třílitrových motorech.

Nové obvinění EPA se podle agentury AP týká zhruba 10 tisíc aut. Kromě značek VW a Audi zahrnovalo i naftovou verzi vozu Porsche Cayenne. Automobilka Porsche vyjádřila nad obviněním úřadu rovněž údiv.

Úřad již v září obvinil Volkswagen, že u řady vozů s naftovým motorem používal software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Zářijové obvinění se týkalo vozů Volkswagen Jetta, Jetta SportWagen, Beetle, Audi A3, Golf a Passat z modelových let 2009 až 2015. Volkswagen pak přiznal, že software instaloval v celém světě do zhruba 11 milionů aut, včetně 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto.

Největší skandál v osmasedmdesátileté historii Volkswagenu výrazně snížil tržní hodnotu podniku, donutil k odchodu dlouholetého generálního ředitele Martina Winterkorna a vedl k vyšetřování po celém světě. Automobilka v důsledku skandálu vykázala svou první čtvrtletní ztrátu za více než 20 let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy