Typický firemní podvodník? Člen vedení s praxí

Dušan Klimeš
26. 4. 2007 0:00
Zneužívají hlavně slabou kontrolu
Ilustrační záběr.
Ilustrační záběr. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Typický podvodník, který se snaží obohatit na úkor "své" firmy, v ní dělá šest a více let. Navíc více než polovina je členy nejvyššího vedení.

Vyplývá to ze studie společnosti KPMG, která vychází ze skutečných 360 případů z celého světa.

"Typický pachatel podvodného jednání je muž ve věku od 36 do 55 let," uvádí materiál.

Vedení zpronevěřuje

Šedesát procent podvodníku jsou manažeři na vysokých postech.

"Senior manažeři mají přístup k důvěrným informacím a vzhledem k jejich postavení je pro ně snadné obejít vnitřní kontroly a způsobit celé společnosti větší škodu," upozorňuje Jimmy Helm, partner a vedoucí oddělení Forenzního šetření v KPMG ve střední a východní Evropě.

Foto: Aktuálně.cz

Pachatelé své činy většinou opakují a věnují se jim dlouhodobě. Ve více než devadesáti procentech šetřených případů spáchali před svým odhalením několik trestných činů.

Každý třetí pachatel podle závěrů studie svůj čin zopakuje nejméně padesátkrát, než je odhalen.

Kontrola selhává

Analýza výchozí situace podvodů ukazuje, že ve většině případů pachatelé využívají slabých vnitřních kontrol ve firmách. Proto je jejich jednání odhaleno většinou díky anonymnímu udání, nikoli na základě kontroly.

"Postiženy nekalým jednáním mohou být malé i velké firmy," uvádí Helm.

O těchto incidentech ale společnosti většinou informují jen útržkovitě nebo vůbec. Mají totiž legitimní strach o svoji reputaci. Z toho důvodu se ovšem tyto činy nestanou ani předmětem trestního stíhání.

Mezi nejčastější typy ekonomické kriminality v Evropě patří korupce, krádež hotovosti, zfalšování finančního výkaznictví, porušení obchodního tajemství či praní špinavých peněz.

 

Právě se děje

Další zprávy