Peking - Již zřejmě před rokem 2030 se Čína stane největší ekonomikou světa. Stane se tak navzdory tomu, že ekonomika už neporoste tak rychlým tempem jako dosud.
Světová banka ve své zprávě o vývoji čínské ekonomiky do roku 2030 předpokládá, že růst HDP se postupně zpomalí ze současných devíti procent na pět až šest procent.
Tato instituce zároveň Číňanům radí, že pokud si chce země udržet stabilní růst a odvrátit případné krize, musí snížit dominantní postavení státních firem v ekonomice a podporovat volný trh.
Doporučení přichází v době debat o dalším směru ekonomických reforem v zemi, protože v letošním roce se připravuje převzít nejvyšší úřady nová generace.
Čína bude muset přestat chránit státní podniky
Důraz na snižování vlivu státu v průmyslu je přitom v rozporu se stavem v posledních deseti letech, kdy právě státní podniky se staly šampiony ve všech oblastech, od bankovnictví po technologie.
"Jak čínští lídři vědí, současný model ekonomického růstu země je neudržitelný," řekl na tiskové konferenci prezident Světové banky Robert Zoellick. Podle něj se země dostala do kritického bodu a je potřeba, aby předefinovala roli státu.
Po třech desetiletích reforem, které umožnily čínským podnikatelům stát se světovými lídry ve vývozním zpracovatelském průmyslu, státní firmy stále kontrolují domácí průmysl od ocele přes aerolinky a ropu po telekomunikace. Státním společnostem pomáhají levné úvěry od státních bank.
Právě kvůli tomu si soukromí podnikatelé stěžují, že regulátoři navzdory slibům o otevření ekonomiky státní firmy chrání před zahraniční i soukromou konkurencí.
Podívejte se, jaká auta se v říši středu vyrábějí: