Bratislava - Slovensko bude při přechodu na euro regulovat ceny a jejich překročení bude trestat. Vláda premiéra Fica ve středu schválila návrh, který otvírá možnosti regulace cen výrobků a služeb.
Zároveň s tím se vláda dohodla i na novelizaci Trestního zákona, jež umožní postihovat obchodníky a podnikatele, kteří regulované ceny nedodrží. Těm bude podle návrhu hrozit trest odnětí svobody od půl roku do tří let.
Regulovat budou vyvolené resorty
Regulační kompetence budou v přechodném období, kdy budou obchodníci povinně zobrazovat duální ceny, požívat resorty dopravy, hospodářství, zemědělství a školství.
Přechodné období začne již tuto neděli, 24. srpna, a skončí 31. prosince 2009.
Ministerstva přitom ceny budou moci regulovat jen pokud dojde k mimořádným situacím s přímým vlivem na ceny produktů, ohrožujícím jejich cenovou stabilitu či dostupnost.
Ministerstva budou moci zakročit i regulačními opatřeními v případě, že dojde k ohrožení stability v důsledku nedostatečně rozvinutého konkurenčního prostředí, při ochraně práv spotřebitele anebo jiného veřejného zájmu.
Více o zavádění eura na Slovensku
- Ve slovenské Kremnici začala ražba euromincí
- Sociální dávky na Slovensku? Aktuálně i v eurech
- Euro na Slovensku dostane výjimky.Víc, než byste tušili
- Slovensko bude mít ve startovacím balíčku 45 euromincí
Kromě přímého stanovení ceny budou příslušné orgány i definovat rozsah přípustného zvýšení cen ve vymezeném období anebo určení závazného postupu při tvorbě ceny.
Ministr: Jsou to zadní vrátka, vyřeší to trh
Možnost regulace kritizoval guvernér Národní banky Slovenska Ivan Šramko. Centrální banka měla k novele zásadní připomínky, které však vláda neakceptovala.
"Udělali jsme si analýzy, z nichž vyplynulo, že by kvůli zavedení eura neměla nastat situace, že by dramaticky rostly ceny. Proto z tohoto pohledu nepotřebujeme takový zákon přijmout," řekl Šramko. Podle něj v tržní ekonomice není regulace žádoucí.
Ministr financí Ján Počiatek mu však oponoval s tím, že nikde není řečeno, že by k regulaci muselo dojít. "Jsem přesvědčený, že jsou tržní opatření dostatečná na to, aby se ceny vyvíjely normálním způsobem," řekl Počiatek, jenž je předkladatelem novely.
Dodal, že jde jen o možnost v případě mimořádné situace.
Za předražené rohlíky na tři roky do basy
Vláda premiéra Fica rovněž schválila zákon ministra spravedlnosti Štefana Harabína, na jehož základě bude možné nekalé obchodníky poslat až na tři roky za mříže.
"Moje představa je, aby na vás nekalí obchodníci nevydělávali a neožebračovali vás," vyhlásil Harabín.
S těmito dvěma zákony vláda schválila i další zákony, jež jsou v gesci ministerstev vnitra, školství, zdravotnictví, jež se týkají civilního a trestního práva. Celkem se novelizace dotkne více než stovky zákonů.