Slovensko proti odhadům snížilo svůj schodek

rg
2. 1. 2008 12:15
Oproti loňsku je deficit o miliardy nižší
Foto: Ondřej Besperát

Bratislava - Slovenský schodek státního rozpočtu byl za loňský rok 23,53 miliardy slovenských korun. V roce 2006 však deficit ještě dosahoval 31,68 miliardy.

Za jeden rok jej tedy Slováci snížili o 8,15 miliardy Sk (přibližně 6,4 miliardy Kč).

Informuje o tom server Finanční noviny s odvoláním na slovenské ministerstvo financí.

Přitom vláda premiéra Roberta Fica odhadovala, že se schodek naopak zvýší, a to na 38,39 miliardy.

Příjmy slovenského rozpočtu rostly v roce 2007 přibližně o 3,5 procenta rychleji než výdaje. Do pokladny šlo tedy loni 322,22 miliardy a ven se dostalo 345,75 miliardy slovenských korun.

Jednou z podmínek pro přijetí eura na Slovensku je udržení schodku veřejných financí pod hranicí tří procent z jejich hrubého domácího produktu.

Nejvyšší deficit státního rozpočtu měla Slovenská republika v roce 2004. Tehdy činil 70,280 miliardy korun.

Souvislosti:

 

Právě se děje

před 20 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy