Slovensko dotahuje Západ rychleji než Česko

Redakce EKO
31. 3. 2008 11:35
České životní úrovně dosáhne za 7 let
Bratislava dotahuje Prahu. Životní úroveň je tu přesto ještě nižší.
Bratislava dotahuje Prahu. Životní úroveň je tu přesto ještě nižší. | Foto: Pavel Baroch

Bratislava - Slovensko se těší z ekonomického růstu. Životní úroveň je tu však v porovnání se Západem stále třetinová, upozorňuje slovenský deník Pravda.

Zatímco Maďarsko Slováci již překvapivě předběhli, na úroveň Němců se nedostanou dříve než za deset let, tvrdí ekonomové.

Slovensko nás předběhne

Českou republiky by však mohli dostihnout již za sedm let a poté růst ekonomiky nejbližšího souseda dokonce předběhnout.

"V roce 1997 dosahovala životní úroveň na Slovensku jen 70 percent té české, zatímco v tomto roce by to mohlo být už 85 procent," cituje Pravda analytika ING Bank Eduarda Hagara.

Přestože dostupné statistiky dokazují zvyšující kvalitu života, většina Slováků si to nemyslí. Porovnávají situaci s Rakouskem a Německem, které jsou na tom z celé Evropy nejlépe.

Rozdíl mezi Čechy a Slováky je v tomto ohledu minimální.

Pesimisté? Především starší lidé

Podle nedávno zveřejněného průzkumu agentury STEM si bezmála tři čtvrtiny Čechů myslí, že úrovně Západu nedosáhneme nikdy, nebo nám to bude trvat déle než deset let.

Od roku 2003 se navíc podíl pesimistů zvýšil o celých čtrnáct procent.

Mezi největší skeptiky patří hlavně starší generace, lidé s nižší úrovní vzdělání a stoupenci levice, stojí ve výzkumu.

Čtěte více: Třetina Čechů si myslí, že nedosáhneme úrovně Západu

Podle Eurostatu by mohla výkonnost slovenské ekonomiky a životní úroveň dosáhnout sedmdesát procent průměru EU. V Čechách je to přibližně o deset procent více.

Z nových členských států EU je na tom nejlépe Slovinsko, nejhůře pak Polsko.

 

Právě se děje

před 47 minutami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy