Slováci se chystají na euro. Bojí se zdražování

mih
20. 3. 2008 7:30
Školáci budou vyrábět nové bankovky
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Bratislava - Slovensko se připravuje na zavedení eura.

Školy dostanou speciální výukové pomůcky o zavádění nové měny, vláda chystá  kompenzace lidem, kteří se obávají, že na zavedení eura prodělají.

Slováci se bojí hlavně zdražování.

Na Slovensku se bude platit eury od 1. ledna příštího roku.

Přípravy na zdražování, které nebude?

Vláda premiéra Roberta Fica chystá od ledna valorizaci důchodů a takzvanou státní vyrovnávací dávku pro ty, kteří se dostanou do sociální nouze. Uvažuje také o takzvaném zaměstnaneckém bonusu pro lidi s nízkými příjmy. Stát by jim mohl vyplácet takzvanou "minusovou daň".

Opozice označuje takové sliby za populistické. Vláda uvažuje o opatřeních i přesto, že sami někteří ministři prohlásili, že nárůst cen po zavedení eura neočekávají.

Slovenské ministerstvo práce nyní připravuje analýzu, která má zjistit, na jaké skupiny obyvatel by zavedení eura mohlo mít vliv.

Slovenskými korunami už se platit nebude
Slovenskými korunami už se platit nebude | Foto: Ondřej Besperát

Školáci budou kreslit eura

Na změnu měny se připravují i ve školách. Žáci se budou učit, jak budou nové peníze vypadat, jak bude možné koruny směnit za eura nebo jak poznají, že nové bankovky nejsou falešné.

Do škol také - kromě speciálních učebních pomůcek - dorazily letáky o nové měně a zemích eurozóny.

Ve výtvarné výchově budou děti kreslit a vystřihovat nové bankovky. V hodinách matematiky si školáci budou hrát na obchodníky s eury.

Prvňáci se k informacím o nové měně dostanou při učení písmenek: P jako peníze a E jako euro, píše deník Aktuálně.sk.

O Slovensku v souvislostech:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy