Slovak economy growing faster than in ČR

Lenka Málková
1. 4. 2008 9:00
Both states still not reaching the EU average, though
Prague is still richer than Bratislava, but the difference is shrinking (castle in Bratislava)
Prague is still richer than Bratislava, but the difference is shrinking (castle in Bratislava) | Foto: Pavel Baroch

Bratislava - Slovakia is experiencing an economic boom, yet living standards of its citizens still reaches only one third of the Western average.

Slovakian daily Pravda has published this information.

In spite of having outrun the neighboring Hungary, Slovaks are going to reach the level of Germany not earlier than in 10 years, economists say.

However, Slovakia can catch up with and eventually outgrow the Czech Republic in seven years.

"In 1997, living standards in Slovakia were reaching only 70 per cent of the Czech average, this year it could be already 85 per cent," an ING Bank analytic Eduard Hogar was quoted by Pravda.

Although the statistics show quality of life improving, the majority of Slovaks don't agree. They are comparing their situation with Austria and Germany.

In comparison to these countries,  the difference between Czechs and Slovaks are marginal.

Seniors most pessimistic

According to a poll recently released by STEM research agency, no less than three quarters of the Czechs believe they will never reach the economic level of Western European countries, or that it will take more than ten years to do so.

Since 2003, the number of pessimists has grown by 14 per cent.

Seniors, people with lower levels of education and supporters of left wing parties proved to be among the most skeptical.

According to Eurostat, Slovak economy and quality of life will be able to reach 70 per cent of the EU average. In the Czech Republic, it is approximately 80 per cent.

From the "new" 10 EU member states that joined in 2004, Slovenia is the most well-off. On the contrary, Poland is the poorest country of the group.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy