Slovak economy growing faster than in ČR

Lenka Málková
1. 4. 2008 9:00
Both states still not reaching the EU average, though
Prague is still richer than Bratislava, but the difference is shrinking (castle in Bratislava)
Prague is still richer than Bratislava, but the difference is shrinking (castle in Bratislava) | Foto: Pavel Baroch

Bratislava - Slovakia is experiencing an economic boom, yet living standards of its citizens still reaches only one third of the Western average.

Slovakian daily Pravda has published this information.

In spite of having outrun the neighboring Hungary, Slovaks are going to reach the level of Germany not earlier than in 10 years, economists say.

However, Slovakia can catch up with and eventually outgrow the Czech Republic in seven years.

"In 1997, living standards in Slovakia were reaching only 70 per cent of the Czech average, this year it could be already 85 per cent," an ING Bank analytic Eduard Hogar was quoted by Pravda.

Although the statistics show quality of life improving, the majority of Slovaks don't agree. They are comparing their situation with Austria and Germany.

In comparison to these countries,  the difference between Czechs and Slovaks are marginal.

Seniors most pessimistic

According to a poll recently released by STEM research agency, no less than three quarters of the Czechs believe they will never reach the economic level of Western European countries, or that it will take more than ten years to do so.

Since 2003, the number of pessimists has grown by 14 per cent.

Seniors, people with lower levels of education and supporters of left wing parties proved to be among the most skeptical.

According to Eurostat, Slovak economy and quality of life will be able to reach 70 per cent of the EU average. In the Czech Republic, it is approximately 80 per cent.

From the "new" 10 EU member states that joined in 2004, Slovenia is the most well-off. On the contrary, Poland is the poorest country of the group.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy