Slovak economy growing faster than in ČR

Lenka Málková
1. 4. 2008 9:00
Both states still not reaching the EU average, though
Prague is still richer than Bratislava, but the difference is shrinking (castle in Bratislava)
Prague is still richer than Bratislava, but the difference is shrinking (castle in Bratislava) | Foto: Pavel Baroch

Bratislava - Slovakia is experiencing an economic boom, yet living standards of its citizens still reaches only one third of the Western average.

Slovakian daily Pravda has published this information.

In spite of having outrun the neighboring Hungary, Slovaks are going to reach the level of Germany not earlier than in 10 years, economists say.

However, Slovakia can catch up with and eventually outgrow the Czech Republic in seven years.

"In 1997, living standards in Slovakia were reaching only 70 per cent of the Czech average, this year it could be already 85 per cent," an ING Bank analytic Eduard Hogar was quoted by Pravda.

Although the statistics show quality of life improving, the majority of Slovaks don't agree. They are comparing their situation with Austria and Germany.

In comparison to these countries,  the difference between Czechs and Slovaks are marginal.

Seniors most pessimistic

According to a poll recently released by STEM research agency, no less than three quarters of the Czechs believe they will never reach the economic level of Western European countries, or that it will take more than ten years to do so.

Since 2003, the number of pessimists has grown by 14 per cent.

Seniors, people with lower levels of education and supporters of left wing parties proved to be among the most skeptical.

According to Eurostat, Slovak economy and quality of life will be able to reach 70 per cent of the EU average. In the Czech Republic, it is approximately 80 per cent.

From the "new" 10 EU member states that joined in 2004, Slovenia is the most well-off. On the contrary, Poland is the poorest country of the group.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy