Bratislava - Už jen rok a půl zbývá Slovákům na to, aby se připravili na evropskou společnou měnu. Přesto většina obyvatel má z této novoty strach.
Strach v sousedním státě nahání především riziko zvyšování cen. Toho se bojí celé tři čtvrtiny obyvatel.
K tomu více než polovina lidí uvádí, že se bojí snížení platů a důchodů. Tato čísla zveřejnil Ústav pro výzkum veřejného mínění při statistickém úřadě.
Nejen zápory
Slováci si ale uvědomují i klady svého vstupu do eurozóny. Tím hlavním je využívání eura při cestách do zahraničí bez nutnosti měnit si peníze v bance či směnárně.
SPECIÁL K EURU: Detailně sledujeme přípravy na novou měnu - čtěte ZDE |
Výše uvedené problémy tak ještě prohlubují obavy Slováků z poklesu životní úrovně, růstu chudoby a z těžkostí, které se vyskytnou při přechodu na nové platidlo. Obchodníci si pak uvědomují, že styk se zahraničními firmami bude jednodušší.
Obecnou nedůvěru a obavy z eura v květnovém průzkumu vyjádřilo 43 procent dotázaných. Skeptici se našli především mezi důchodci, nezaměstnanými a lidmi s nižším vzděláním.
Naopak v přínos eura věří necelá třetina respondentů. Mezi nimi hrají prim mladí lidé s vyšším vzděláním.
Informace? Chybí
Nespokojenost ale vyjadřují Slováci s informační kampaní o nové měně. Nedostatek informací má podle průzkumu 51 procent lidí. Třináct procent dotázaných si dokonce postěžovalo, že nemá žádné informace.
Obyvatelstvo se zajímá především o to, jak nové platidlo ovlivní ceny zboží a služeb, výši platů, jaký bude dopad na ekonomiku domácností a jaký bude prvotní přepočítací kurz.
Ovšem aby se Slovensko vůbec do eurozóny dostalo, musí splnit maastrichtská kritéria. Z pěti plní zatím jen část. Analytici nejvíc varují před hrozící rostoucí inflací.