Prezident Unie: Trhy zbytečně reagují i na maličkosti

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
14. 6. 2010 10:28
Deset let nechaly trhy euro v klidu, teď reagují na každou maličkost
Herman Van Rompuy
Herman Van Rompuy | Foto: Reuters

Londýn - Silný kurz eura zamaskoval rodící se potíže v eurozóně, myslí si prezident Evropské Unie Herman Van Rompuy. Řekl to v rozhovoru pro Financial Times.

"Euro se stalo silnou měnou s velmi nízkými rozdíly v úrokových sazbách (u státních dluhopisů). Bylo to jako nějaká pilulka na spaní, něco jako droga. Hrozících problémů jsme si nebyli vědomi," řekl v rozhovoru Van Rompuy.

Zároveň se pustil do finančních trhů, které kritizoval, protože podle něj na potíže v Unii zareagovaly neadekvátně. "Trhy byly v prvním desetiletí až příliš shovívavé, teď zase až příliš reagují na každou maličkost," konstatoval evropský prezident. Dodal, že se trhy nechaly unést spekulacemi a předsudky.

Velké výkyvy trhu jsou problémem

Vedení Unie bude na své čtvrteční schůzce řešit, jak trhy přesvědčit o nastávající stabilizaci eurozóny. Podle ČTK se však musí nejprve dohodnout na sladění hospodářské politiky a posílení rozpočtové disciplíny. Evropský prezident nyní pracuje ve skupině, která se zabývá reformami upevňujícími rozpočtová pravidla.

"Většinu z nás nadměrné výkyvy trhu netěší. Když se na to ale podíváte z širší perspektivy, tak trhy trestají špatnou politiku. Někdy je to ale až příliš, je to nepřiměřeně a na základě spekulací a předsudků," dodal evropský prezident.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy