Dovolená v cizině zlevnila, za korunu si koupíte víc

Petr Kučera Petr Kučera
18. 5. 2010 15:01
Výhodnější proti loňsku je hlavně dovolená na Slovensku, nejvíce však lze ušetřit v Bulharsku

Praha - Nákupy na dovolené oproti loňsku ve většině nejnavštěvovanějších zemí zlevní. Přispělo k tomu hlavně posílení koruny po jejím loňském propadu. Nicméně drtivá většina nejnavštěvovanějších zemí zůstává pro Čechy i nadále dražší než tuzemsko.

Nejvíce si polepší turisté při nakupování na Slovensku. Naopak s největším příplatkem proti loňsku musí počítat Češi trávící dovolenou v Maďarsku.

Vyplývá to z porovnání, které dnes zveřejnila UniCredit Bank Czech Republic s využitím dat OECD, Eurostatu a ČNB.

Výhodnější je hlavně dovolená na Slovensku

Větší nákup než loni si za 1000 korun pořídí čeští turisté v deseti ze čtrnácti nejčastěji navštěvovaných zemí zařazených do studie. Nejvíce si polepší při nakupování na Slovensku - meziročně o více než sedm procent.

Kromě oslabení eura vůči koruně bylo totiž Slovensko jedinou ze sledovaných zemí, jehož inflace nepřevýšila úroveň české inflace.

Foto: UniCredit Bank

Po Slovensku následuje pětice zemí eurozóny a Bulharsko, jehož měna je k euru svázána pevným kurzem. V těchto zemích si letos Češi meziročně přilepší v rozmezí pěti až sedmi procent.

Nepatrně víc než vloni lze nakoupit také v Tunisku, Řecku a Chorvatsku. "U Chorvatska jde pouze o zhruba tříprocentní přilepšení, neboť chorvatská měna stejně jako koruna vůči euru meziročně zpevnila, i když o něco méně," vysvětluje mluvčí UniCredit Bank Tomáš Pavlík.

Čtyři země zdražily, nejvíc Maďarsko

Zatímco na dovolené ve Velké Británii si čeští turisté letos sáhnou téměř stejně hluboko do kapsy jako loni, ve zbývajících třech zemích studie si budou muset podstatněji připlatit - v Egyptě zhruba o pět procent, v Turecku o devět procent a v Maďarsku o 11 procent.

"V Egyptě je to hlavně kvůli vysoké inflaci, v Turecku a Maďarsku se k vyššímu růstu cen přidalo i značné posílení tamních měn," upřesňuje Pavlík.

Pouze v Bulharsku a Maďarsku je však dovolená levnější než v Česku, v Maďarsku navíc jen nepatrně.

Foto: UniCredit Bank

"Skutečně vyšší kupní sílu pocítíme pouze na dovolené v Bulharsku. Tam má česká tisícovka hodnotu téměř o 400 korun vyšší," říká Pavlík. V Maďarsku ušetří proti českému nákupu jen dvacetikorunu.

Teoreticky nejdražší nákupy Češi opět pořídí v Itálii a Francii, kde za českých 1000 korun dostanou letos ekvivalent ve výši pouhých 680, respektive 670 korun.

Studie nicméně upozorňuje, že průměrné ceny v jednotlivých zemích se mohou výrazně odlišovat od cenových úrovní v konkrétních regionech. V oblíbených turistických oblastech - centrech velkých měst nebo přímořských letoviscích - je nutné zpravidla počítat s tím, že česká tisícikoruna zde bude mít nižší kupní sílu, než se pro danou zemi v průměru uvádí.

Na druhou stranu zkreslení může vzniknout i tím, že struktura výdajů turisty se liší od typických výdajů domácností, z nichž je počítána inflace. "V turistických výdajích dominují služby, pro něž jsou cenové rozdíly mezi zeměmi podstatné, zatímco zboží jako pračku nebo televizor si z dovolené v zahraničí přiváží málokdo. Tento fakt zřejmě podhodnocuje rozdíly mezi zeměmi, takže drahé země jsou z pohledu turisty ve skutečnosti ještě dražší a levné naopak levnější," dodává Pavlík.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy