Dovolená v cizině zlevnila, za korunu si koupíte víc

Petr Kučera Petr Kučera
18. 5. 2010 15:01
Výhodnější proti loňsku je hlavně dovolená na Slovensku, nejvíce však lze ušetřit v Bulharsku

Praha - Nákupy na dovolené oproti loňsku ve většině nejnavštěvovanějších zemí zlevní. Přispělo k tomu hlavně posílení koruny po jejím loňském propadu. Nicméně drtivá většina nejnavštěvovanějších zemí zůstává pro Čechy i nadále dražší než tuzemsko.

Nejvíce si polepší turisté při nakupování na Slovensku. Naopak s největším příplatkem proti loňsku musí počítat Češi trávící dovolenou v Maďarsku.

Vyplývá to z porovnání, které dnes zveřejnila UniCredit Bank Czech Republic s využitím dat OECD, Eurostatu a ČNB.

Výhodnější je hlavně dovolená na Slovensku

Větší nákup než loni si za 1000 korun pořídí čeští turisté v deseti ze čtrnácti nejčastěji navštěvovaných zemí zařazených do studie. Nejvíce si polepší při nakupování na Slovensku - meziročně o více než sedm procent.

Kromě oslabení eura vůči koruně bylo totiž Slovensko jedinou ze sledovaných zemí, jehož inflace nepřevýšila úroveň české inflace.

Foto: UniCredit Bank

Po Slovensku následuje pětice zemí eurozóny a Bulharsko, jehož měna je k euru svázána pevným kurzem. V těchto zemích si letos Češi meziročně přilepší v rozmezí pěti až sedmi procent.

Nepatrně víc než vloni lze nakoupit také v Tunisku, Řecku a Chorvatsku. "U Chorvatska jde pouze o zhruba tříprocentní přilepšení, neboť chorvatská měna stejně jako koruna vůči euru meziročně zpevnila, i když o něco méně," vysvětluje mluvčí UniCredit Bank Tomáš Pavlík.

Čtyři země zdražily, nejvíc Maďarsko

Zatímco na dovolené ve Velké Británii si čeští turisté letos sáhnou téměř stejně hluboko do kapsy jako loni, ve zbývajících třech zemích studie si budou muset podstatněji připlatit - v Egyptě zhruba o pět procent, v Turecku o devět procent a v Maďarsku o 11 procent.

"V Egyptě je to hlavně kvůli vysoké inflaci, v Turecku a Maďarsku se k vyššímu růstu cen přidalo i značné posílení tamních měn," upřesňuje Pavlík.

Pouze v Bulharsku a Maďarsku je však dovolená levnější než v Česku, v Maďarsku navíc jen nepatrně.

Foto: UniCredit Bank

"Skutečně vyšší kupní sílu pocítíme pouze na dovolené v Bulharsku. Tam má česká tisícovka hodnotu téměř o 400 korun vyšší," říká Pavlík. V Maďarsku ušetří proti českému nákupu jen dvacetikorunu.

Teoreticky nejdražší nákupy Češi opět pořídí v Itálii a Francii, kde za českých 1000 korun dostanou letos ekvivalent ve výši pouhých 680, respektive 670 korun.

Studie nicméně upozorňuje, že průměrné ceny v jednotlivých zemích se mohou výrazně odlišovat od cenových úrovní v konkrétních regionech. V oblíbených turistických oblastech - centrech velkých měst nebo přímořských letoviscích - je nutné zpravidla počítat s tím, že česká tisícikoruna zde bude mít nižší kupní sílu, než se pro danou zemi v průměru uvádí.

Na druhou stranu zkreslení může vzniknout i tím, že struktura výdajů turisty se liší od typických výdajů domácností, z nichž je počítána inflace. "V turistických výdajích dominují služby, pro něž jsou cenové rozdíly mezi zeměmi podstatné, zatímco zboží jako pračku nebo televizor si z dovolené v zahraničí přiváží málokdo. Tento fakt zřejmě podhodnocuje rozdíly mezi zeměmi, takže drahé země jsou z pohledu turisty ve skutečnosti ještě dražší a levné naopak levnější," dodává Pavlík.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy