Lucemburk - Pokud nebyla legislativa Evropské unie vyhlášena v úředním jazyce členského státu, pak ji nelze proti jednotlivcům v daném státě uplatňovat.
Tak dnes rozhodl Evropský soudní dvůr v případu pokuty za celní delikty, kterou české úřady udělily společnosti Skoma-Lux.
Společnost dostala pokutu na podzim 2004. A to za prohřešky při dovozu vína do České republiky. Podle celního úřadu špatně zařadila červené víno do celních tarifů. Mělo se tak dít jak krátce před vstupem Česka do EU, tak i po něm. A pokuta byla udělena na základě komunitárního práva.
Platí? Neplatí
Inkriminovaný právní akt však nebyl ještě v té době oficiálně publikován. A právě na tom společnost Skoma-Lux postavila svou obhajobu.
A uspěla. Pokutu zažalovala u Krajského soudu v Olomouci a ten položil lucemburskému tribunálu tak zvanou předběžnou otázku, díky níž může Evropský soud vysvětlovat unijní zákony.
Za firmu se postavila generální advokátka Juliane Kokottová a na její názor pak dal i sám tribunál.
"Úpravy obsažené ve smlouvách o přistoupení nových členských zemí brání tomu, aby povinnosti obsažené v právní úpravě Společenství, která nebyla vyhlášena v Úředním věstníku Evropské unie v jazyce nového členského státu, mohly být uloženy jednotlivcům v tomto státě, i když se tyto osoby mohly seznámit s touto právní úpravou jinými způsoby," píše se v rozhodnutí soudu.