Poprvé od roku 1983. Každý desátý Američan nemá práci

jem
6. 11. 2009 16:26
Nezaměstnanost ve Spojených státech dosáhla 10,2 %, Američanů bez práce je nejvíce od roku 1983.
Foto: Reuters

* Zlato podražilo nad 1100 dolarů za unci * Ropa po číslech o počtu nezaměstnaných prudce zlevňuje

Washington - Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech poprvé od roku 1983 překročila desetiprocentní hranici, když se vyšplhala na 10,2 %. Rychlostí, s jakou vyskočila, předčila i odhady ekonomů, vyplývá to z ekonomické zprávy americké vlády.

Reakce na špatná čísla z trhu práce byla okamžitá: prudce zlevnila ropa na 78 dolarů za barel, naopak zlato poprvé vystoupalo nad 1100 dolarů za unci. Investoři se zachovali tak, jako pokaždé, když se cítí ohroženi špatnými zprávami.

Růst nezaměstnanosti je známkou toho, že pracovní trh ve Spojených státech stále upadá, přestože ve třetím čtvrtletí začala americká ekonomika poprvé od začátku recese opět růst. Podle údajů federální vlády stoupla nezaměstnanost ze zářijových 9,8 % na nynějších 10,2 %. Ekonomové přitom předpokládali růst o pouhou desetinu procentního bodu na 9,9 %.

Během října přišlo o práci 190 tisíc Američanů, což je sice oproti zářijovým 219 tisícům propuštěných lepší výsledek, ale i toto číslo předpovídali ekonomové nižší. Na serveru Briefing.com byla zveřejněna prognóza, která očekávala 175 tisíc propuštěných. Pokles míst ve službách, v průmyslu i ve stavebnictví byl rovnoměrný a dosáhl mírně přes 60 tisíc v každém ze zmíněných sektorů. 

Zásahy Obamovy administrativy nezabírají

Snahy americké vlády o zastavení poklesu pracovních míst mají zatím pouze velmi omezený účinek. Přesto vydala Obamova administrativa minulý měsíc prohlášení, že se díky jejím protikrizovým opatřením podařilo zachránit či vytvořit 640 tisíc pracovních míst. To je ale v porovnání se 7,3 miliony ztracených míst od začátku roku 2008, zanedbatelné číslo. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy