OECD: Rusko jde opačným směrem

dkl, ČTK
27. 11. 2006 11:10
Moskva - Místo reforem a zavádění volného trhu se snaží ruský stát posílit svoji pozici a získat klíčový vliv ve všech sférách ekonomiky.
Prezident Putin využívá státní firmy ke svým mocenským zájmům
Prezident Putin využívá státní firmy ke svým mocenským zájmům | Foto: Reuters

To je podle zprávy Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) nejzávažnějším problémem dnešního Ruska. Tento "rušivý" jev se podle organizace projevuje především v energetice.

"Politika se podle všeho stále více zaměřuje nikoli na tržní reformy, nýbrž na zesílení vlivu státu na klíčová místa ekonomiky. To je pro růstové vyhlídky Ruska špatné znamení," napsala organizace.

Po Jukosu obrat

OECD za přelomový signál tohoto trendu označila nucenou aukci hlavní těžební divize tehdy největší ropné skupiny Jukos z konce roku 2004. Tehdy došlo k "zestátnění" firmy, kterou ovládal Michail Chodorkovskij.

Poté se ruka státu projevovala v řadě akvizic státních podniků z energetiky a bankovnictví, uvedla OECD.

"Snad nejrušivějším trendem politiky posledních let je pokračující kampaň za rozšíření role státu ve 'strategických sektorech'," doplňuje OECD.

Stát zvyšuje svůj vliv především v energetice, a to jak v těžbě surovin, tak ve výrobě elektřiny, dále ve finančním sektoru nebo v letectví.

Rusku vládne Gazprom

Zřejmě největší strach má organizace z ruské nadvlády nad firmou Gazprom. Tento plynařský monopol  se po privatizaci znovu vrátil pod křídla vlády a proniká do řady dalších sektorů včetně elektroenergetiky, strojírenství a médií i na úkor svého základního podnikání.

Přitom je Gazprom zásadním dodavatel plynu do mnoha evropských států i zemí bývalého Sovětského svazu. A ruská vláda přes něj tak prosazuje své mocenské zájmy.

Plyn je pro Rusko významný vývozní artikl
Plyn je pro Rusko významný vývozní artikl | Foto: BASF

Rusko přitom v sektoru plynu nedělá reformy, které by zde podpořily růst například zvýšením domácích cen a zajištěním přístupu jiných producentů k hlavním domácím a exportním plynovodům.

Plynárenství se tak zanedbává v době, kdy "rostou obavy z udržitelnosti ruských dodávek plynu", uvedla OECD.

Rusko nyní díky vysokým světovým cenám těží z bohatých příjmů z prodeje surovin, podle OECD by však mělo příliv petrodolarů do státní pokladny brzdit, jinak riskuje další růst inflace.

Organizace proto navrhuje Moskvě rozšířit stabilizační fond, který shromažďuje příjmy z prodeje ropy, i na další komodity včetně kovů.

 

Právě se děje

Další zprávy