Nizozemsko otevře svůj pracovní trh už za dva týdny, tedy prvního března, a to zemím, které vstoupily do Evropské unie v roce 2004. Oznámila to dnes nizozemská vláda.
"Situace na nizozemském trhu práce je taková, že volný pohyb pracovníků z nových členských států je žádoucí," uvedlo nizozemské ministerstvo sociálních věcí v dopise parlamentu.
Ministerstvo však hodlá podle agentury Reuters zároveň prosadit doprovodná opatření, která by zabránila pracovníkům z deseti nových členských států v "nekalé soutěži" s místními zaměstnanci. Jde například o pokutování zaměstnavatelů, kteří vyplatí menší než zákonem stanovenou minimální mzdu.
Češi dosud mohli pracovat bez povolení v Británii, Irsku, Švédsku, Řecku, Finsku, Španělsku, Portugalsku a Itálii.
Posledním velkým státem, který trh práce "nováčkům" otevřel, byla v červenci loňského roku Itálie.
Svůj pracovní trh si budou nadále aspoň zčásti chránit Německo, Rakousko, Francie, Lucembursko, Dánsko a Belgie.
Po vstupu deseti nových členů v roce 2004 nezavedly žádné restrikce Británie, Irsko a Švédsko. Od loňského 1. května se k nim připojily Řecko, Finsko, Španělsko a Portugalsko.
Nizozemská vláda loni rozhodla o částečném otevření trhu práce. Češi až dosud mohli bez problémů pracovat v zemědělství, vnitrozemské lodní dopravě, masném průmyslu a zpracování ryb, vědeckém výzkumu a kovoprůmyslu.
V těchto oblastech a oborech nizozemské Centrum pro práci a mzdu (CWI) udělovalo případným zájemcům z nových členských zemí EU pracovní povolení ve zrychlené proceduře. Uvedené oblasti již nepodléhaly přednostní nabídce pro domácí uchazeče o práci.
Rozhodnutí Itálie přišlo v červenci loňského roku krátce poté, co uvolnění režimu pro uchazeče o práci z východní Evropy oznámilo Dánsko. Nová pravidla, která platí od počátku července, především zjednodušují lidem z osmi bývalých komunistických států proseduru získání zaměstnání v Dánsku..
Získat práci je možné u dánských zaměstnavatelů, kteří si zažádali o takzvané "předběžné povolení" k zaměstnávání pracovních sil z nových členských zemí EU. Kromě toho je nově možné pracovat jen na částečný úvazek.
Čeští studenti při studijním pobytu v Dánsku mohou pracovat po dobu svého studia na základě stejných podmínek jako studenti z ostatních členských zemí EU, tedy bez nutnosti žádat o zvláštní pracovní povolení.
Původní evropská patnáctka na práci většiny nováčků uvalila před dvěma lety - před rozšířením Evropské unie o deset nových členů - "embargo". S výjimkou Velké Británie, Švédska a Irska museli tak lidé z těchto zemí dál žádat o pracovní povolení, pokud chtěli odejít za prací do západní Evropy.
Restrikce, naplánované tak, aby po prvních dvou letech vlády znovu zvážily, zda mají omezení smysl, s 1. květnem 2006 mnohde padly. Svůj trh práce se rozhodli uvolnit Portugalci, Španělé, Finové a na poslední chvíli i Řekové.
Určitý posun nachystaly i další země - slíbily, že budou postupně po další tři roky uvolňovat svůj trh po jednotlivých profesích.
Výjimkou jsou Německo a Rakousko, které odhodlaně tvrdí, že budou chránit své trhy až do poslední chvíle. Tedy po všechna tři přechodná období, která vyprší až roku 2011.