Praha - Tuzemské firmy stále častěji volají po stanovení fixního termínu pro zavedení eura. Vyplývá to z průzkumu společnosti CICTO, která se zabývá mimobankovním obchodováním s devizami. Zveřejnily jej dnešní Hospodářské noviny.
Vláda však dosud fixní termín nestanovila a ani vystoupení jejích představitelů nepůsobí jednotně. Nejvíce zmiňován jako nejbližší možný termín je přesto rok 2012. I přesto, že se Svaz průmyslu a dopravy rozhodl na vládu kvůli zavedení eura apelovat, jeho šéf Jaroslav Míl vidí jako reálnější termín rok 2013.
Obchodníci označují neustálé přepočítávání peněz jako zbytečnost, kterou musí vykonávat nad rámec své činnosti. Problémy firmám rovněž činí nestabilní kurz koruny vůči euru. Ten je momentálně velmi silný a láme historické rekordy.
V tom, jaký kurz by byl ideální, se samozřejmě dovozci a vývozci liší. Zatímco dovozci požadují maximálně 28 korun za euro, vývozci by uvítali, kdyby euro mělo hodnotu 31 korun.
Přinese euro stabilitu, či inflaci?
Zatímco průmyslníci, obchodníci a někteří analytici vidí v rychlém zavedení eura stabilizaci ekonomiky a pojistku proti výkyvům, jiní odborníci v něm vidí riziko velkého zvýšení inflace.
Mezi ně patří i člen bankovní rady ČNB Mojmír Hampl. "Ani kdybychom plnili maastrichtská kritéria, nemohl bych dnes vstup do eurozóny doporučit," řekl Hampl na konferenci Centra pro demokracii.
Naopak pro rychlé přijetí eura se vyslovil Jan Mládek z Českého institutu aplikované ekonomie. "Jsme malá otevřená ekonomika, euro potřebujeme proti výkyvům globálních trhů," sdělil HN Jan Mládek.
Čtěte dále: Euro je poprvé v historii pod 27 korun