Největší obchod od začátku krize: Dell koupí jeho otec

Tereza Holanová Tereza Holanová
5. 2. 2013 16:06
Pokud akcionáři prodej schválí, půjde o největší obchod od počátku krize

New York - Americkou počítačovou skupinu Dell koupí její šéf a zakladatel Michael Dell. Podporu získá od skupiny investorů s účastí společností Microsoft a Silver Lake.

Za převzetí třetího největšího výrobce počítačů na světě zaplatí nový majitel 24,4 miliardy dolarů (463 miliard Kč). Současní akcionáři by měli dostat 13,65 dolaru za kus.

Pokud držitelé akcií transakci schválí, půjde o největší obchod od roku 2007. Na nákup si Michael Dell vypůjčí od čtyř bank, dvě miliardy má získat také od Microsoftu, uvádí BBC.

Strategická pomoc

Že by přímo Microsoft získal nad skupinou kontrolou, je podle zdroje deníku The Wall Street Journal nepravděpodobné. Místo toho firmy spíše prohloubí dosavadní spolupráci, zvláště co se týká využívání softwaru Windows 8 - Dell je už teď jedním z hlavních partnerů Microsoftu.

To ostatně potvrdil i Microsoft. Jeho zástupci uvedli, že peníze do Dellu pumpují zkrátka proto, aby zůstal jejich klíčový partner solventní a mohl dál produkovat hardware pro jeho programy.

Akcie zatím veřejně obchodované skupiny drží Michael Dell již nyní, jde ale pouze o 16 procent.

Firmu, která se tehdy jmenovala PCs Limited, založil v roce 1984 na koleji University of Texas v devatenácti letech. Později dokonce ze školy odešel, aby se mohl naplno věnovat svému byznysu.

Z vedení poprvé odstoupil v roce 2004, už v roce 2007 se ale do šéfovského křesla vrátil s cílem zlepšit hospodaření skupiny. S problémy se podnik potýká v posledních deseti letech, kdy jej začala dohánět konkurence. Hewlett-Packard a Lenovo někdejší jedničku na trhu nakonec předběhly.

Úsporu mělo zajistit mimo jiné propouštění a zavírání továren, ale třeba také kanadského call-centra. Platy tamních pracovníků se totiž začaly kvůli posilujícímu kanadskému dolaru podražovat.

Revoluce ve vašem počítači. Nové Windows s dlaždicemi:

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy