A také příjmy z turistiky, neboť se stává vnitrozemskou zemí.
Navíc nový - patrně 193. členský stát Organizace spojených národů - bude díky své vyšší ekonomické vyspělosti dříve směřovat pod křídla prestižního klubu Evropské unie, což mu nadále pomůže v ekonomickém rozvoji.
Podrobné zpravodajství o výsledcích referenda ČTĚTE ZDE |
Černá Hora postupovala v reformách rychleji než větší Srbsko. Již více než padesát procent průmyslu bylo zprivatizováno. Tím, že přímořský státeček používá euro, má zaručenu i měnovou stabilitu.
Hospodářství roste
Může se tak chlubit asi pětiprocentním růstem hrubého domácího produktu, který má letos podle odhadů černohorské centrální banky dosáhnout více než 1,7 miliardy eur. Zároveň inflaci se daří držet na uzdě, vloni nedosáhla ani dvou procent.
![Infobox](http://cdn.xsd.cz/resize/dd39209698a73d8ea085e2761a46091b_resize=576,432_.jpg?hash=a18f4a67e3fad8bcb6c6bffc88431883)
Infobox
SROVNÁNÍ SRBSKA A ČERNÉ HORY
Inflace (2005)
Srbsko 14,5 procenta Černá Hora 1,8 procentaNezaměstnanost (2005)
Srbsko 31,7 procenta Černá Hora 17 procentPřímé zahraniční investice (2004)
Srbsko 966 mil. dolarů Černá Hora 52 mil. dolarůHDP (2005)
Srbsko 22 mld. dolarů Černá Hora 2 mld. dolarůDÁLE ČTĚTE
Oproti tomu srbská ekonomika při jen o málo rychlejším růstu hospodářství čelí vcelku vysoké inflaci: Za uplynulý rok to bylo přes čtrnáct procent. Celá ekonomika je však o poznání větší, údaje srbské centrální banky hovoří za loňský rok o 22 miliardách dolarů.
O poznání lépe se daří Černé Hoře bojovat také s nezaměstnaností. Zatímco bezmála třetina Srbů je nazaměstnaných, v Černé Hoře to není ani pětina práceschopného obyvatelstva.
Půl miliarda za turisty
Tomu nahrává i prudce se rozvíjející cestovní ruch. Přímořské oblasti vloni přivítaly o 17 procent turistů více než v roce 2004 a přinesly ekonomice zhruba 200 milionů eur. Navíc se dá v příštích deseti letech čekat podle odhadů Světové rady pro cestování a turismus více než desetiprocentní roční růst turistiky, čímž by se příjmy z turistiky mohly vyšplhat až k půlmiliardě eur.
"Očekáváme, že se příjmy zvýší. Černá Hora teď totiž bude považována za novou turistickou destinaci a nebude spojována se Srbskem," potvrdil deníku Aktuálně.cz recepční hotelu Villa Montenegro v letovisku St.Stefan.
Oproti tomu násobně větší Srbsko má příjmy z turistiky naprosto srovnatelné. Za uplynulý rok to bylo okolo 220 milionů eur a navíc 60 procent z toho utratili "byznys turisté", neboli podnikatelé směřující do Srbska za obchodem.
Srbsko navíc čelí problémům s mezinárodní pomocí. Penězovody, jimiž proudily desítky miliony dolarů například na restrukturalizaci průmyslu či boj s chudobou, povětšinou vyschly. Může za to nevůle politické reprezentace spolupracovat s Mezinárodním soudem pro bývalou Jugoslávii v Haagu, kterému nevydala bývalého bosenskosrbského velitele Ratka Mladiče.
Problém může nastat i s nerostnými zdroji. V Černé Hoře se nacházejí velké zásoby bauxitu, železa a také ropy. Spolu s tím, že se neustále spekuluje o brzkém odtržení Kosova, by mohlo Srbsko přijít i o kosovské zásoby uhlí.
|