Lukoil je na vrcholu, díky ropě i Kremlu

Adam Junek
13. 1. 2006 15:10
Moskva - Rekordní růst zisků a pozice ruské ropné jedničky. Tím se může chlubit koncern Lukoil. Nakloněn mu je Kreml a stojí za ním i americký investor, jeden ze světových ropných gigantů, koncern ConocoPhillips.

Zatímco růst finančních výsledků zajistila firmě situace na ropných trzích, k pozici jedničky jí pomohl stát. Cena ropy v loňském roce letěla strmě vzhůru, pohybovala se i nad 65 dolary za barel. V těchto dnech se obchoduje za zhruba 63 dolarů. Přitom těžba jednoho barelu vyjde v Rusku na pouhé dva dolary. Státní úřady zase tak dlouho dusily ropný koncern Jukos, svého času lídr trhu, až se nyní s dluhy nad deseti miliardami dolarů potácí na pokraji bankrotu.

Bezmála o šedesát procent poskočil čistý zisk Lukoilu za třetí čtvrtletí loňského roku. Podle dnes zveřejněné zprávy firmy vydělala 2,2 miliardy dolarů při tržbách přesahujících šestnáct miliard.

Zároveň firma vedená Vagitem Alekperovem, oblíbencem prezidenta Vladimira Putina, oznámila, že rekordně investovala do svého rozvoje. Bezmála sedm miliard dolarů, tedy o 72 procent více než v roce 2004. Kromě toho se jí od léta 2004 podařilo zpřehlednit strukturu, počet různých poboček, dceřiných společností a spřízněných podniků seškrtala o 30 procent.

Kromě toho se Lukoil pochlubil také rekordními daňovými odvody. Podle předběžných dat dá za loňský rok státní pokladně 16 miliard dolarů.

Ostatně většina ruských firem v posledních dvou letech "zázračně" zvýšila odvody do státní kasy. Pozorovatelé se shodují, že za to může kauza Jukos. Kdysi nejvýznamnější ropný koncern oslavovaný Západem pro svou průhlednost totiž napadly daňové úřady a na daňových nedoplatcích za roky 1999 až 2003 mu napočítaly 28 miliard dolarů.

Aktiva firmy byla zmražena, divize Juganskněftěgaz v nucené aukci prodána do státních rukou a šéf firmy, kdysi nejvlivnější a nejbohatší oligarcha Michail Chodorkovskij, skončil s osmiletým trestem v pracovním táboře na čínských-mongolských hranicích.

Jukos stále žije

V současné chvíli Jukos bojuje o své přežití. Státu již splatil více než 21 miliard. A chystá se snížit dluh ještě více - na 6,3 miliardy dolarů. Přes 400 milionů by firmě totiž mělo připlynout za její 20procentní podíl v konkurenční Sibněfti. Problémem může být, že tento podíl je soudně zmražen.

"Zbytek zaplatíme prodejem zahraničních aktiv, jejichž cenu odhadujeme na deset miliard dolarů," slibuje Steven Theede, šéf strádající firmy. Právě deset miliard by Jukosu pomohlo, protože k státním pohledávkám se ještě připočítávají nároky západních bank, od nichž si Jukos půjčoval. Celkově se dluh pohybuje okolo deseti miliard. Prodat chce firma především litevskou firmu Mazeikiu Nafta a svůj podíl ve slovenském Transpetrolu.

Po celém světě se pak s Ruskem a dalšími aktéry svého rozkladu soudí. Nejnověji zažalovali menšinoví američtí akcionáři ministra financí Alekseje Kudrina. "Je to směšné, měli by zažalovat bývalý management. Tedy lidi, kteří zkázu firmy způsobili," vzkázal jim prostřednictvím ruských médií Kudrin.

 

Právě se děje

Další zprávy