Nikósie - Kyperská University of Nicosia se stala první univerzitou na světě, která přijímá kybernetickou měnu bitcoin. Univerzita o tom informovala na svých internetových stránkách. Bitcoiny, jejichž popularita v poslední době roste, nyní mohou studenti použít například k placení výuky.
Největší soukromá kyperská univerzita rovněž zahájí magisterský program zaměřený na digitální měny. "Jsme si vědomi, že digitální měna představuje nevyhnutelný technický vývoj, který povede k významným inovacím v internetovém obchodě, finančních systémech, mezinárodních platbách a globálním hospodářském vývoji," uvedla univerzita. Vyzvala rovněž vládu ke krokům, které by z Kypru učinily centrum pro obchodování s bitcoiny.
Kypr byl donedávna významným bankovním centrem, letos však kvůli finanční krizi musel požádat o mezinárodní pomoc a uvalit omezení pro pohyb kapitálu. Univerzita nicméně podle agentury AP tvrdí, že její rozhodnutí přijímat bitcoiny s těmito omezeními nesouvisí.
Měnu bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Je navržena tak, aby ji nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Kybernetickou měnu "tiskne" síť počítačů podle softwaru, který uvolňuje nové mince stabilním, avšak stále pomalejším tempem. Počet jednotek v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.
Na bitcoinu je založena řada legálních investičních fondů a obchoduje se s ním na specializovaných burzách. Měnu již také přijímají některé obchody. Začátkem srpna ji za legitimní platidlo uznal soudce amerického federálního soudu v Texasu. Ve stejný měsíc tuto měnu uznalo rovněž německé ministerstvo financí.