Konec krize: Světová ekonomika rostla loni o 15 procent

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
23. 2. 2011 16:46
Evropa v růstu narozdíl od Asie a Latinské Ameriky zaostávala
Rozvíjející se ekonomiky Asie a Latinské Ameriky rostly nejvíce. Ilustrační foto
Rozvíjející se ekonomiky Asie a Latinské Ameriky rostly nejvíce. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ženeva - O rekordních 15,1 procenta stoupl loni světový obchod poté, co se o rok dříve o 13 procent propadl. Oznámil to ekonomický institut CPB.

Způsob, jakým se jednotlivé části světa podílely na tomto výsledku, ale není pro starý kontinent příliš lichotivý.

Největší podíl totiž na růstu měly rozvíjející se ekonomiky v Asii a Latinské Americe, průměrný růst zaznamenaly Spojené státy americké, zatímco Evropa výrazně zaostávala.

Institut CPB, jehož údaje používají Světová banka a Evropská komise, upozornil, že jeho index objemu obchodu v prosinci stoupl na 164,5 bodu z listopadových 161,5 bodu. Překonal tak předchozí maximum 163,8 bodu z dubna 2008. Institut sleduje údaje o světovém obchodu od roku 1991.

Ve čtvrtém čtvrtletí se objem světového obchodu zvýšil o 2,6 procenta proti předchozím třem měsícům, kdy stoupl pouze o 0,7 procenta. To naznačuje, že růst obchodu opět zrychluje po zpomalení, které nastalo po první vlně obnovování zásob.


 

Právě se děje

před 9 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy