Jednání WTO zkrachovala. USA se nedohodly s Indií

Red EKO
29. 7. 2008 19:15
Spor se vede o ochranu zemědělců v chudých zemích
Šéf WTO Pascal Lamy (vpravo) s austraslkým vyslancem při WTO Brucem Gosperem na jednání v Ženevě.
Šéf WTO Pascal Lamy (vpravo) s austraslkým vyslancem při WTO Brucem Gosperem na jednání v Ženevě. | Foto: Reuters

Ženeva - Další jednání o liberalizaci světového obchodu po devíti dnech intenzivního vyjednávání zkrachovala.

Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na jednoho z diplomatů přítomného vyjednávání Světové obchodní organizace (WTO) v Ženevě.

Jednání zkrachovala, protože se nepodařilo sjednat kompromis mezi rozvojovými zeměmi a Spojenými státy v otázce zemědělských dovozů.

Rozvojové země chtějí bránit svoje farmáře proti prudkým růstům dovozu potravin, to se zase nelíbí zástupcům těch rozvinutých.

Peking ani Dilí nechtějí kompromisy

Na kompromisu se klíčoví hráči - Indie a Čína na jedné straně a Spojené státy spolu s významnými potravinářskými vývozci z Jižní Ameriky na druhé - nedokázali shodnout.

Krach jednání potvrdil šéf WTO Pascal Lamy. Evropský komisař pro obchod Peter Mandelsohn označil výsledky summitu za "srdcervoucí."

"Byli jsem tak blízko dohodě," řekla po krachu jednání novinářům členka americké delegace Susan Schwabová.

Spojené státy podle ní nechávají své návrhy ležet na jednacím stole a doufají, že ostatní země budou mít vůli vyjednávání znovu oživit, dodala Schwabová.

Konečná dohoda se oddálila o několik let

Podle odborníků se šance na konečnou dohodu po dnešku oddálily i několik let.

Brazilský ministr zahraničí Celsa Amorima očekává, že by k obnovení jednání mohlo dojít nejdříve za tři až čtyři roky.

Na jednání, které začalo minulé pondělí, se přitom diplomaté z 35 zemí světa sjížděli s vidinou dohody o zrušení zemědělských subvencí a snižování dovozních cel.

Rozhovory o uvolnění světového obchodu se zemědělskými produkty se vedou už od roku 2001.

Dále čtěte: V Ženevě se jedná o liberalizaci a subvencích

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Expremiér Nečas i jeho manželka opět odmítli vinu v kauze trafik pro poslance

Bývalý premiér Petr Nečas a jeho manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) opět odmítli vinu v případu takzvaných trafik pro poslance ODS. Kauzu začal dnes podruhé projednávat Obvodní soud pro Prahu 1, který manžele a jejich spoluobžalovaného, někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka v polovině roku 2020 zprostil obžaloby. Odvolací senát však jeho verdikt loni v září zrušil. Trojice je stíhána pro podplacení, za což hrozí až šestileté tresty vězení.

Nečasová se původně u soudu zodpovídala také z nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů. Toto stíhání však soud v říjnu zastavil, protože je již promlčené. Podle předsedkyně trestního senátu Anežky Pudilové je rozhodnutí pravomocné.

"V žádném případě není pravda, že byla vedena nějaká konspirativní jednání," uvedl Nečas. Podle bývalého premiéra jsou některá politická jednání veřejná a některá jsou neveřejná. "To je naprosto standardní součástí politiky," prohlásil. Popsal, že hledal po neschválení vládního daňového balíčku v roce 2012 širší shodu mezi poslanci ODS. Boček ani Nečasová se podle něj jednání neúčastnili, pouze mu je pomohli zprostředkovat.

"Chtěla bych opět zdůraznit, že jsem nevinná," prohlásila Nečasová. Poté odmítla dále vypovídat. Odkázala na velmi stručnou výpověď u prvního hlavního líčení, kterou soudkyně přečetla. Také Boček plně odkázal na to, co uvedl dříve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy