V Ženevě se jedná o liberalizaci a subvencích

Redakce EKO, Reuters
21. 7. 2008 12:25
Většina velmocí věří v dohodu
Šéf WTO Pascal Lamy (vpravo) s austraslkým vyslancem při WTO Brucem Gosperem na jednání v Ženevě.
Šéf WTO Pascal Lamy (vpravo) s austraslkým vyslancem při WTO Brucem Gosperem na jednání v Ženevě. | Foto: Reuters

Ženeva - Vyjednavači z více než 30 zemí světa se v pondělí sešli v Ženevě, aby dospěli k řešení v otázkách liberalizace světového obchodu. 

Cílem diskuzí má být zrušení zemědělských subvencí a snižování dovozních cel, což by světové ekonomice podle odhadů přineslo ročně více než 100 miliard dolarů.

Spor bohatí proti chudým

Problémů k řešení je však celá řada: Současné jednací kolo WTO se vleče hlavně kvůli sporům o omezení zemědělských subvencí a cel v bohatých zemích, a také otevření trhů průmyslového zboží a služeb v rozvojovém světě.

Rozvojové země kritizují Západ za vysoké dotace vlastním farmářům a požadují jejich rušení, samy však nejsou ochotny výrazněji snižovat svá vysoká cla, především na dovážené průmyslové výrobky.

Banány zůstávají nadále kamenem úrazu. Co s nimi? ptá se WTO.
Banány zůstávají nadále kamenem úrazu. Co s nimi? ptá se WTO. | Foto: aktualne.cz

USA v dohodu věří... 

Většina světových velmocí a důležitých ekonomických hráčů je však připravena dohodu uzavřít co nejdříve. Nejpozději do konce roku, kdy post prezidenta opouští George Bush.

Americká vyjednavačka Susan Schwabová je proto optimistkou. "Dohoda bude," tvrdí.

Prezident Evropské komise Jose Manuel Barroso je přece jen o poznání opatrnější. Podle jeho slov "to je poslední možnost dosáhnout dohody".

"Čeká nás ale mnoho práce na obou stranách," dodává.

Pro Francii není ten správný čas

Francie patří mezi největší pesimisty. Prezident Nicolas Sarkozy minulý měsíc prohlásil, že "pro takovou dohodu není ten pravý čas."

Ženevská jednání nám koncem tohoto týdne prozradí, kdo byl nejblíže pravdě.

Související:

 

Právě se děje

před 9 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy