V Ženevě se jedná o liberalizaci a subvencích

Redakce EKO, Reuters
21. 7. 2008 12:25
Většina velmocí věří v dohodu
Šéf WTO Pascal Lamy (vpravo) s austraslkým vyslancem při WTO Brucem Gosperem na jednání v Ženevě.
Šéf WTO Pascal Lamy (vpravo) s austraslkým vyslancem při WTO Brucem Gosperem na jednání v Ženevě. | Foto: Reuters

Ženeva - Vyjednavači z více než 30 zemí světa se v pondělí sešli v Ženevě, aby dospěli k řešení v otázkách liberalizace světového obchodu. 

Cílem diskuzí má být zrušení zemědělských subvencí a snižování dovozních cel, což by světové ekonomice podle odhadů přineslo ročně více než 100 miliard dolarů.

Spor bohatí proti chudým

Problémů k řešení je však celá řada: Současné jednací kolo WTO se vleče hlavně kvůli sporům o omezení zemědělských subvencí a cel v bohatých zemích, a také otevření trhů průmyslového zboží a služeb v rozvojovém světě.

Rozvojové země kritizují Západ za vysoké dotace vlastním farmářům a požadují jejich rušení, samy však nejsou ochotny výrazněji snižovat svá vysoká cla, především na dovážené průmyslové výrobky.

Banány zůstávají nadále kamenem úrazu. Co s nimi? ptá se WTO.
Banány zůstávají nadále kamenem úrazu. Co s nimi? ptá se WTO. | Foto: aktualne.cz

USA v dohodu věří... 

Většina světových velmocí a důležitých ekonomických hráčů je však připravena dohodu uzavřít co nejdříve. Nejpozději do konce roku, kdy post prezidenta opouští George Bush.

Americká vyjednavačka Susan Schwabová je proto optimistkou. "Dohoda bude," tvrdí.

Prezident Evropské komise Jose Manuel Barroso je přece jen o poznání opatrnější. Podle jeho slov "to je poslední možnost dosáhnout dohody".

"Čeká nás ale mnoho práce na obou stranách," dodává.

Pro Francii není ten správný čas

Francie patří mezi největší pesimisty. Prezident Nicolas Sarkozy minulý měsíc prohlásil, že "pro takovou dohodu není ten pravý čas."

Ženevská jednání nám koncem tohoto týdne prozradí, kdo byl nejblíže pravdě.

Související:

 

Právě se děje

před 8 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy