V Ženevě se jedná o liberalizaci a subvencích

Redakce EKO, Reuters
21. 7. 2008 12:25
Většina velmocí věří v dohodu
Šéf WTO Pascal Lamy (vpravo) s austraslkým vyslancem při WTO Brucem Gosperem na jednání v Ženevě.
Šéf WTO Pascal Lamy (vpravo) s austraslkým vyslancem při WTO Brucem Gosperem na jednání v Ženevě. | Foto: Reuters

Ženeva - Vyjednavači z více než 30 zemí světa se v pondělí sešli v Ženevě, aby dospěli k řešení v otázkách liberalizace světového obchodu. 

Cílem diskuzí má být zrušení zemědělských subvencí a snižování dovozních cel, což by světové ekonomice podle odhadů přineslo ročně více než 100 miliard dolarů.

Spor bohatí proti chudým

Problémů k řešení je však celá řada: Současné jednací kolo WTO se vleče hlavně kvůli sporům o omezení zemědělských subvencí a cel v bohatých zemích, a také otevření trhů průmyslového zboží a služeb v rozvojovém světě.

Rozvojové země kritizují Západ za vysoké dotace vlastním farmářům a požadují jejich rušení, samy však nejsou ochotny výrazněji snižovat svá vysoká cla, především na dovážené průmyslové výrobky.

Banány zůstávají nadále kamenem úrazu. Co s nimi? ptá se WTO.
Banány zůstávají nadále kamenem úrazu. Co s nimi? ptá se WTO. | Foto: aktualne.cz

USA v dohodu věří... 

Většina světových velmocí a důležitých ekonomických hráčů je však připravena dohodu uzavřít co nejdříve. Nejpozději do konce roku, kdy post prezidenta opouští George Bush.

Americká vyjednavačka Susan Schwabová je proto optimistkou. "Dohoda bude," tvrdí.

Prezident Evropské komise Jose Manuel Barroso je přece jen o poznání opatrnější. Podle jeho slov "to je poslední možnost dosáhnout dohody".

"Čeká nás ale mnoho práce na obou stranách," dodává.

Pro Francii není ten správný čas

Francie patří mezi největší pesimisty. Prezident Nicolas Sarkozy minulý měsíc prohlásil, že "pro takovou dohodu není ten pravý čas."

Ženevská jednání nám koncem tohoto týdne prozradí, kdo byl nejblíže pravdě.

Související:

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy