Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou o plynu pokročila. Dodávky pro EU mohou být zachráněny

ČTK ČTK
9. 12. 2016 22:15
Rusko a Ukrajina učinily pokrok při pátečním jednání o dodávkách a tranzitu zemního plynu. Třístranné jednání zprostředkované Evropskou unií bylo první od loňského listopadu, kdy Kyjev přestal kupovat ruský plyn, uvedla agentura Bloomberg.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel - V Bruselu se v pátek setkali ruský ministr energetiky Alexandr Novak a jeho ukrajinský protějšek Ihor Nasalyk, aby jednali o stabilních dodávkách a tranzitu plynu. Jednání, které zprostředkoval místopředseda komise pro energetiku Maroš Šefčovič, trvala zhruba pět hodin. Evropská komise se snaží zajistit tranzit ruského plynu přes Ukrajinu v zimní sezoně a v posledních dvou letech EK pomohla odvrátit přerušení dodávek ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu.

Rusko dodává do EU zhruba třetinu plynu, který se v regionu spotřebuje, přičemž většina plynu je dodávána plynovodem přes Ukrajinu. Spor o ceny přerušil dodávky plynu do Evropy v letech 2006 a 2009. Některé země v EU tak měly nedostatek plynu v zimním období.

V prohlášení zveřejněném po konci jednání, se uvádí, že strany se zavázaly úzce spolupracovat s cílem zajistit tok plynu z Ruska na Ukrajinu a tranzit do EU. Novak dodal, že Ukrajina má zájem o nákup plynu z Ruska a strany neměly neshody kvůli cenám za prosincové dodávky.

Ukrajina je nyní závislá na dodávkách plynu od svých sousedů z EU prostřednictvím zpětného toku plynu. Ukrajinská státní energetická firma Naftogaz ve čtvrtek uvedla, že má v zásobnících 13,2 miliardy metrů krychlových plynu a kupuje od svých sousedů z EU denně kolem 55 milionů metrů krychlových. Má tak dost plynu, aby vydržela do konce zimy.

Novak dodal, že Ukrajina má zájem o koupi 1,5 miliardy až čtyř miliard metrů krychlových plynu na zimní období, aby měla dostatek zásob pro případ, že by teploty klesly. Mluvčí ukrajinského Naftogazu však upozornila, že to je pouze jedna z možností.

Ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz nyní čekají na rozhodnutí soudu kvůli sporu o ceny. Firmy na sebe navzájem podaly žalobu u mezinárodního arbitrážního soudu a každá požaduje odškodné 30 miliard USD (768 miliard Kč).

Vojáky, kteří bojují na straně separatistů platí Rusko, nikdo vám to ale napřímo neřekne, říká slovenský novinář Tomáš Forró. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy