Japonsko trápí rekordní deflace a schodek rozpočtu

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 2. 2010 14:28
Když ceny příliš klesají, je to také špatně...
Foto: Reuters

Tokio - Spotřebitelské ceny v Japonsku v prosinci minulého roku klesly o rekordní 1,2 procenta.

To je největší pokles od roku 1970, kdy byla statistika o změnách spotřebitelských cen v Japonsku vypracována poprvé. Informoval o tom server BBC.

Pokud je deflace delší a silnější, představuje podobně závažný problém jako inflace, protože brání rozvoji ekonomiky. Nikomu se nechce nakupovat, dokud ceny stále padají. Japonský ministr financí proto pověřil japonskou národní banku, aby zasáhla.

Státní dluh je příliš vysoký

Její guvernér to ale odmítl s tím, že jsou podle něj přijatá opatření dostatečná. Zároveň z posledních statistik vyplývá, že v Japonsku rovněž klesla nezaměstnanost o desetinu procenta na 5,1 procenta.

Japonskou ekonomiku kromě aktuální deflace ohrožuje vysoký státní dluh, který přesahuje dvojnásobek celkového ročního obratu japonské ekonomiky.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy