Jahn povýšil. Volkswagen ho z Ruska stáhl do centrály

Radek Pecák Radek Pecák
1. 9. 2010 10:40
Bude zodpovídat za prodej vozů pro firemní zákazníky

Wolfsburg - Jeden z nejvýše postavených českých manažerů ve světovém byznysu poskočí o stupínek výš. Výkonný ředitel Volkswagen Group v Rusku Martin Jahn skončí k poslednímu září ve své funkci a přejde do Wolsburgu do centrály automobilky, která má v plánu stát se v příštích letech světovou jedničkou.

Jahn, někdejší vicepremiér pro ekonomiku nebo člen NERVu, převezme v Německu vedení mezinárodního prodeje firemních flotil a víceznačkových prodejů. Oznámil  to Volkswagen v tiskové zprávě. Bude tedy zodpovídat za prodej vozů pro firemní zákazníky, což je zhruba třetina všech vozů, které VW prodává. V některých zemích, jako například Česko, jde až o polovinu z celkových prodejů.

Jahn měl být původně podle smlouvy v Rusku ještě jeden rok. Kromě jiného dohlížel na rozjezd nové továrny VW v Kaluze v Moskevské oblasti, kde se vyrábějí některé modely Škoda a Volkswagen.

V Rusku měl úspěch

Továrna ale už bez problémů rozjela plný provoz a díky programu šrotovného se například fabie letos daří prodávat v Rusku relativně dobře.

Mojí hlavní zodpovědností bylo navýšit tržní podíl VW v Rusku a to se podařilo," sdělil Jahn pro Aktuálně.cz. Tržní podíl se zvýšil z 3,2 procenta před dvěma lety na 7,3, tedy skoro na trojnásobek 

"V nové funkci budu podřízený přímo členovi představenstva zodpovědnému za prodej Christianovi Klingerovi a dokáži si představit, že mě čeká hodně cestování po světě," řekl  deníku Aktuálně.cz Jahn.  

Martin Jahn (40)

Martin Jahn

  • Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze
  • Od roku 1994 pracoval pro vládní agenturu CzechInvest, od roku 199 byl jeho šéfem
  • V USA vystudoval marketing a komunikaci, za což získal titul MBA.
  • V roce 2004 se stal místopředsedou vlády a ministrem pro ekonomiku.
  • Od 2006 pracuje pro VW, byl členem představenstva Škoda Auto a v posledních dvou letech řídil VW v Rusku.

Podle expertů na automobilový průmysl jde v Jahnově případě o zjevné povýšení. "Myslím si ale, že je to spíše jen přechodná pozice a další plány vedení VW s tímto manažerem lze těžko předvídat," řekl pro Aktuálně.cz motoristický novinář Karel Beránek. Existují i úvahy, podle nichž by se v příštích letech mohl dokonce stát šéfem představenstva Škoda-auto.

Jahn má funkce i v Česku

Jahn je v současné době prezidentem tuzemského Sdružení automobilového průmyslu a členem dozorčí rady Škody Auto. Ve Škodě působil od roku 2006 jako člen představenstva pro oblast personalistiky. Od dubna 2008 zodpovídá za prodej celého koncernu Volkswagen AG v Rusku.

Jahn se nyní ve své funkci seznámí i s produkty dalších značek, které patří do koncernu Volkswagen, tedy také Seat, Audi, Lamborghini, Bentley, Bugatti a Scania a od příštího roku i Porsche.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy