Přestože k největším přírodním katastrofám uplynulých měsíců patřila tsunami, která udeřila v jihovýchodní Asii na konci roku 2004, dopad na pojišťovny a zajišťovny byl minimální. Škody na majetku a lidských životech byly sice enormní, avšak jen velmi malá část obyvatel byla pojištěna.
Ani zemětřesení zisky nezasáhlo
Obdobná situace nastala i s "nejvražednější" katastrofou loňského roku - se zemětřesením v Kašmíru. Až sto tisíc mrtvých a milióny lidí bez příbytku, dopad na pojišťovny však zanedbatelný.
A tak největší újmu utrpěly pojišťovací a zajišťovací instituce v důsledku ničivých hurikánů, které postihly Mexický záliv, tedy především jih USA. Během "sezony hurikánů" se vytvořilo třináct těchto živlů, nejvíc od roku 1969, a z toho tři měly sílu pět, což se ještě v žádném roce nestalo.
Největší zajišťovna světa Münchener Rück si musela ze zisku před zdaněním odepsat kvůli Katrině a dalším hurikánům 2,3 miliardy dolarů. Přesto se pak mohla pochlubit čistým výsledkem 1,3 miliardy eur za čtvrté čtvrtletí, tedy čtyřikrát lepším než vloni.
Celkově tak vydělala za loňský rok bezmála 2,7 miliardy eur.
"Jak už jsme oznámili v prosinci, pomohl nám prodej našich podílů ve společnostech UniCredito a Allianz," citovala agentura Bloomberg šéfa mnichovského ústavu Nikolause von Bomharda.
Víc než třetina pojištěna
Podle Münchener Rück loni rozmary počasí způsobily ekonomické škody ve výši 200 miliard dolarů. Jedná se tak o smutný rekord překonávající škody roku 2004 o 55 miliard.
Více než jedna třetina zničeného majetku byla pojištěna. Ústavy tak byly nuceny vyplatit přibližně 90 miliard dolarů náhrad. A více než 60 miliard dolarů z toho "padlo" právě na hurikány.
Hurikán, jenž zasáhl ekonomiku a pojišťovny nejvíce, byla Katrina, která spustila své řádění na konci srpna. Její dopad na ekonomiku vyčíslili odborníci na celých 125 miliard dolarů. Pojištěného majetku v této částce bylo za 45 miliard dolarů. Před Katrinou byl nejničivější hurikán Andrew, který v roce 1992 řádil na Bahamách a na jihu USA a napáchal tu škody za 22 miliard dolarů.
Druhé a třetí místo v žebříčku škodních událostí patří opět hurikánům, Wilmě a Ritě. Vývoj roku 2005 tak nutí pojišťovatele a zajišťovatele, aby přehodnotili své modely a vzali v úvahu nová rizika, jako je častější výskyt hurikánu a jeho ničivější dopady.