Honda také doplácí na ukončení japonského šrotovného

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
31. 1. 2011 9:23
Hondě ale už začíná pomáhat oživení na americkém trhu s automobily
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Tokio - Na skončení programu šrotovného na domácím trhu doplatila také japonská automobilka Honda Motor. V posledním čtvrtletí loňského roku jí výrazně klesla ziskovost.

Zisky všech japonských automobilek nyní sráží ukončení vládních subvencí úsporným vozů a následný propad domácího prodeje, zatímco export podkopával silný kurz jenu.

Zisk ve čtvrtletí od října do prosince dosáhl 81,1 miliardy jenů (17,6 miliardy Kč). Je to meziroční pokles o 40 procent. Provozní zisk firmy se snížil o 29 procent na 125,7 miliardy jenů. Tržby společnosti klesly o šest procent na 2,11 bilionu jenů.

Roční zisk bude lepší než se čekalo

Přesto je vedení Hondy optimistické a firma  dokonce výrazně zlepšila výhled pro celý finanční rok do konce března. Předpokládá, že dosáhne na úroveň 620 miliard jenů z dosavadních 500 miliard. Analytici podle agentury Thomson Reuters v průměru čekají celoroční zisk 594 miliard JPY.

Zlepšení čeká Honda díky silným prodejům v zahraničí a zejména oživujícímu americkému trhu. Stejně jako ostatní japonské automobilky se Honda snaží překonávat dopad silného jenu vůči dolaru a vyšších cen surovin a materiálů snižováním fixních nákladů a posilováním efektivnosti produkce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy