General Motors setřásá krizi. Má zisk a míří na burzu

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
10. 11. 2010 15:50
Letošní rok má být v GM první ziskový za šest let.
Z General Motors se chystá majetkově vystoupit vláda USA.
Z General Motors se chystá majetkově vystoupit vláda USA. | Foto: Reuters

Detroit - Jeden ze symbolů krize v automobilovém průmyslu, americká automobilka General Motors, ukončila třetí čtvrtletí se ziskem dvě miliardy dolarů. Tržby společnosti se zvýšily o 36 procent na 34,1 miliardy dolarů.

Podle očekávání by mělo GM letos vykázat první zisk od roku 2004. Loni v létě společnost vystoupila z režimu bankrotové ochrany, s restrukturalizací firmy pomáhala i americká vláda, která tak získala v GM podíl.

Nyní chce z automobilky odejít stejně jako další vlastníci a svůj podíl prodat. Celý proces by měl skončit ještě letos v listopadu. GM se také chystá opět vstoupit na burzu.

Zisk na akcii ve třetím čtvrtletí činil 1,20 USD. Částka je upravena tak, aby odpovídala štěpení akcií v poměru tři ku jedné. Objem volné hotovosti na konci čtvrtletí dosáhl 1,4 miliardy dolarů. Vzhledem k tomu, že podnik má za sebou řízený bankrot, nejsou jeho čtvrtletní výsledky zcela srovnatelné.

Za zlepšením hospodaření je hlavně nárůst výroby i odbytu, a to hlavně v zahraničních divizích. Na americkém trhu pomohla situaci zlepšit hlavně nabídka nových modelů.

Dosavadní výsledky by měly uklidnit investory, kteří očekávají podrobnosti k plánované primární veřejné nabídce akcií (IPO). Výsledek za třetí čtvrtletí zhruba odpovídá odhadům, které podnik minulý týden nastínil.

 

 

Právě se děje

před 40 minutami

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy