Londýn - Americký internetový gigant Google doplatí v Británii na daních 130 milionů liber (4,6 miliardy Kč). Firma se na tomto doplatku dohodla poté, co britské daňové úřady provedly "otevřenou kontrolu" jejího účetnictví. Zatímco ministr financí dohodu přivítal, opozice i někteří experti ji podle stanice BBC kritizují jako příliš výhodnou pro internetovou společnost.
Google podle agentury Reuters v posledních letech čelí kritice kvůli tomu, že většinu svých evropských zisků přesunuje přes irské ústředí na Bermudy, kde z nich neplatí žádné daně.
"Budeme v Británii platit víc na daních," řekl serveru BBC šéf divize Google Europe Matt Brittin. "Pravidla se v mezinárodním měřítku mění a britská vláda stojí v čele uplatňování těchto pravidel, takže upravíme svou zdejší činnost. Chceme zajistit, abychom platili daně ve správné výši," dodal.
Tržby v Británii za 3,8 miliardy liber, daně za pouhých 20 milionů
Společnost Google byla v Británii obviněna, že "neplatí svůj spravedlivý podíl" na daních, a kritizována kvůli složité daňové struktuře. Firma byla šest let terčem vyšetřování britských daňových úřadů. Ačkoli patří Británie mezi její největší trhy, zaplatila v této zemi v roce 2013 na daních pouze 20,4 milionu liber. Hodnota jejích tržeb v Británii přitom činila 3,8 miliardy liber.
Aktuální dohodu přivítal konzervativní ministr financí George Osborne, podle něhož odráží jím zavedená nová daňová pravidla. Opoziční politici i někteří experti však dali najevo výrazně menší spokojenost. Podle labouristického stínového ministra fiancíJohna McDonnela je dohoda ke Googleu příliš vstřícná a úřady by měly vysvětlit, jak k výši doplatku dospěly. "Měli by platit 200 milionů liber ročně," prohlásil někdejší ekonomický poradce lídra labouristů Jeremyho Corbyna Richard Murphy, který označil dohodu za "katastrofální".
Rovněž profesor Essexské univerzity Prems Sikka podle Reuters hovoří o velmi dobrém obchodu pro internetovou firmu, která podle jeho propočtů zaplatí daně ve výši pouhých několika procent svých příjmů. "To jsou bídná čísla a my chceme vědět více," prohlásil Sikka.
Google trvá na tom, že nikdy neporušil zákony, dohodl se však s britskými daňovými úřady na změně účetních praktik. Výše daní podniku tak nebude záviset pouze na zisku, ale také na tržbách, napsala agentura AP.
"O způsobu zdanění nadnárodních společností se řadu let diskutuje a mezinárodní daňový systém se v důsledku toho mění. Tato dohoda tento posun odráží," uvedl mluvčí společnosti Google. Dohoda v Británii by podle AP mohla být předzvěstí podobných ujednání v dalších zemích.