GM hlásí nejvyšší zisk v historii, v Evropě ale propadl

Tereza Holanová Tereza Holanová
16. 2. 2012 15:55
Skupina dosáhla nejvyššího zisku za 103 let své existence, dařilo se hlavně v Severní Americe
Cadillac ATS
Cadillac ATS | Foto: Cadillac

Detroit - Společnost General Motors hlásí za rok 2011 nejvyšší zisk za svoji více než stoletou historii. Na evropském trhu však došlo k vysokému propadu. O výsledcích americké automobilky informovala agentura Reuters.

Celkový zisk skupiny loni činil 7,6 miliardy dolarů (zhruba 148 miliard korun) - oproti roku 2010 tak došlo k nárůstu o 62 procent. Tržby meziročně stouply o 11 procent.

Počet prodaných vozů se zvýšil o 7,6 procenta. Dohromady jich firma, která v době krize obdržela od americké vlády záchrannou injekci, prodala přes devět milionů.

"Výsledky ukazují na prospěšnost změn, k nimž společnost během bankrotu v létě 2009 přistoupila," uvádí server CNN a připomíná, že se skupina tehdy zmenšila, zavřela některé výrobny a zbavila se neziskových částí.

Evropa brzdila

Hlavním tahounem se stal trh v Severní Americe, kde se zisk meziročně více než ztrojnásobil a dosáhl na 7,19 miliardy dolarů. Prodeje v USA se přitom loni s 12,8 milionu prodanými vozy blížily historickým minimům.

Úspěšné byly i obchody v Číně. Celkově skupina v Asii utržila před zdaněním 1,9 miliardy dolarů.

Katastrofálně však pro automobilku dopadly operace v Evropě, kde společnost vykázala ztrátu 700 milionů dolarů (13,6 miliardy Kč). Nedařilo se ani v Jižní Americe, ztráty tu však byly nižší, podle serveru BBC se jednalo o 100 milionů dolarů.

V Evropě má automobilka dvě fabriky, a to v britských městech Ellesmere Port a Luton. Společnost tu zaměstnává přibližně 4 300 osob. Podle listu Detroit Free Press se jednalo o dvanáctý ztrátový rok za sebou, což vypovídá o přesycenosti trhu na starém kontinentu.

Přečtěte si o historii automobilů Hummer, které GM začal vyrábět roku 1979:

Po zveřejnění výsledků zástupci GM oznámili, že skupina vyčlení až 7 tisíc dolarů (přes 136 tisíc Kč), z nichž vyplatí svým 47 500 zaměstnancům bonusy. Pro srovnání, v loňském roce firma rozdělila mezi pracovníky pouze 4 300 dolarů (83,7 tisíce Kč).

Dosud nejvyššího zisku dosáhla společnost, ve které nyní americký kabinet drží 26,5 procenta akcií, v roce 1995, kdy vydělala 6,9 miliardy dolarů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy