Gazprom chce přivřít kohouty do EU

eko, ČTK
13. 12. 2005 9:37
Londýn - Ruský plynárenský monopol Gazprom uvažuje, že od příštího měsíce sníží dodávky plynu do zemí Evropské unie. Důvodem je spor o ceny plynu, který vede s Ukrajinou. Napsal to dnes britský list Financial Times.

Gazprom chce, aby s ním Ukrajina od 1. ledna uzavřela novou dohodu o tržních cenách za odběr plynu, který za poslední rok prudce zdražil. Ukrajina naopak požaduje, aby se Rusko drželo dohody uzavřené před třemi roky. Ta bývalé sovětské republice zajišťuje levný plyn výměnou za výhodné tranzitní poplatky pro přepravu ruského plynu do Evropy.

PŘEČTĚTE SI: Německo bude brát plyn přímo z Ruska

Gazprom nyní podle FT chce dohodu s Ukrajinou revidovat a je připraven v plynovodu přes Ukrajinu snížit dodávky o ukrajinský podíl. Šéf exportní divize Gazpromu Alexander Medveděv britskému listu řekl, že pokud by Ukrajina tento plyn dále odebírala, šlo by o krádež.

"Za omezení dodávek bude plně zodpovědná Ukrajina," řekl Medveděv. Gazprom dodává do Evropské unie plynovody přes východní a střední Evropu čtvrtinu její spotřeby zemního plynu. EU uvedla, že rusko-ukrajinským sporem její zásobování plynem ohroženo není.

Kde je zakopán pes?

Původ sporu lze hledat na nejvyšších místech. Ruský prezident Vladimir Putin před několika dny kritizoval Ukrajinu za to, že odmítá přijmout nové podmínky pro dodávky zemního plynu z Ruska. Moskva podle Putina nehodlá dotovat ukrajinskou ekonomiku levným plynem.

Gazprom uvažuje, že omezí dodávky plynu do EU
Gazprom uvažuje, že omezí dodávky plynu do EU | Foto: www.gazprom.com

Ukrajina předtím odmítla ruský návrh více než ztrojnásobit cenu za 1000 krychlových metrů plynu na 160 dolarů ze současných 50 dolarů. Gazprom předpokládá, že kvůli růstu cen ropy se příští rok dostanou ceny plynu v Evropě nad 200 dolarů za 1000 kubíků. Rusko do Evropy přes Ukrajinu ročně vyveze kolem 120 miliard metrů krychlových, které jdou vedle České republiky například také do Polska, Maďarska, Německa, Francie a Velké Británie.

Rusko a Ukrajina se přely o ceny plynu již v 90. letech a problémy s cenami byly i s Běloruskem, přes které jde také významný tranzit plynu do Evropy. Gazprom to přimělo k rozhodnutí urychlit výstavbu plynovodu pod Baltským mořem přímo do Německa. Minulý týden Gazprom za účasti německých firem a politiků oficiálně zahájil první etapu výstavby tohoto plynovodu.

 

Právě se děje

Další zprávy