Film zabral, indičtí Avataři o svatou horu nepřijdou

Karel Toman
26. 8. 2010 12:35
Indická vláda zřejmě obrátila svůj přístup v konfliktu práv domorodců a těžařů
Domorodé ženy z kmene Dongria Kondh se sešly na vrcholku posvátné hory Niyamgiri, kterou posledních osm tisíc členů kmene uctívá jako živé božstvo. Těžaři ale v hoře vidí především ložisko bauxitu pro nedalekou hliníkárnu.
Domorodé ženy z kmene Dongria Kondh se sešly na vrcholku posvátné hory Niyamgiri, kterou posledních osm tisíc členů kmene uctívá jako živé božstvo. Těžaři ale v hoře vidí především ložisko bauxitu pro nedalekou hliníkárnu. | Foto: Reuters

Nové Dílí - Plán britské těžařské společnosti Vedanta Resources na vytěžení posvátné hory východoindického kmene Dongria Kondh se zastavil. Indické úřady v úterý těžbu bauxitu nepovolily.

Příběh, pro který se už vžilo srovnání se scénářem filmového hitu Avatar, tak s pomocí ekologických aktivistů pro původní obyvatele prozatím dopadl dobře. Dost možná i díky samotnému filmu.

"Pokud by byla těžba v této lokalitě povolena, byla by nejen nelegální, ale zničila by i většinu posvátného území skupin původních obyvatel kmene Kondth," sdělilo indické ministerstvo životního prostředí a lesů.

Dongria Kondth je skutečný Avatar

Podle CNN nese podíl na úspěchu původních obyvatel i samotný film Avatar.

„Multimiliardový projekt se dostal pod veřejný drobnohled poté, co skupiny aktivistů jako Survival International nebo Amnesty International spojili hrozící osud kmene Dongria Kondth s kmenem Navi z filmu Jamese Camerona," zdůraznila stanice.

"Tohle je skutečný Avatar," stojí na jednom z plakátů kampaně Survival International.

Jde o 72 milionů tun bauxitu

Uhelné doly v indické Gevře.
Uhelné doly v indické Gevře. | Foto: Reuters

Osmitisícový původní kmen bojuje za zachování hory Niyamgiri, kterou považuje za posvátné živoucí božstvo už několik let. Hora obsahuje 72 milionů tun bauxitu, který Vedanta plánovala vytěžit pro hliníkárnu stojící na úpatí hory.

Spor kmene Dongria Kondth s Vedantou je jen symbolickým příkladem boje, který s těžařskými firmami vedou místní obyvatelé na minerály bohaté východoindické provincie Orissa.

Stopku vystavila tento měsíc indická vláda také dalšímu velkému projektu v této provincii - jihokorejské ocelárně POSCO za 12 miliard dolarů.

"Analytici tvrdí, že tyto poslední kroky by mohly znamenat změnu v přístupu indické vlády k širšímu tématu konfliktu kmenových práv a rozvoje," píše CNN.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy