Druhá největší cestovka propouští. Nejen kvůli krizi

ČTK ČTK
14. 12. 2011 11:50
Britská Thomas Cook má v Česku dceřinou společnost Neckermann CK
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Londýn - Britská cestovní kancelář Thomas Cook, která je druhou největší v Evropě, omezí kvůli ekonomickým potížím své aktivity.

Zavře asi 200 kanceláří, omezí provoz 500 hotelů a sníží počet letadel ve flotile o šest na 35. Chystá se i propouštět, počet pracovních míst by se měl snížit minimálně o 660.

Firma zároveň uvedla, že v minulém finančním roce jí klesl provozní zisk asi o 16 procent na 303,6 milionu liber (zhruba 9,2 miliardy korun). 

Cestovní kanceláři způsobuje vážné problémy výpadek zájezdů do Egypta a Tuniska, tedy do zemí, které letos zasáhla vlna nepokojů. Zástupci cestovní kanceláře ale zároveň uvedli, že na řadu klientů nepříznivě doléhají dopady evropské dluhové krize.

Thomas Cook ročně zorganizuje dovolenou pro zhruba 19 milionů zákazníků. V České republice působí prostřednictvím dceřiné společnosti Neckermann Cestovní kancelář. Jedničkou v oboru v Evropě zůstává cestovní kanceláří TUI Travel.

Akcie Thomas Cook na burze v Londýně spadly za letošní rok asi o 95 procent. Začátkem roku se kurz pohyboval ještě nad hranicí 200 pencí, ve středu dopoledne klesly na 13,28 pence, než se zotavily. Zůstávají tak blízko letošního minima, které je těsně pod deseti pencemi.

Fiskální rok 2011 firmě skončil v září. Podnik měl výsledky hospodaření oznámit už dříve, jejich zveřejnění ale odložil kvůli dohodě s bankami. Ty firmě slíbily další úvěry.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy