Číňané si koupí Hummer za třetinu ceny, než GM chtěl

Zdeněk John, eko
9. 10. 2009 15:48
Jednání o prodeji slavné značky se blíží ke konci
Hummer byl letos k vidění pouze na stánku Dakar teamu. Vlastní stánek značka neměla.
Hummer byl letos k vidění pouze na stánku Dakar teamu. Vlastní stánek značka neměla. | Foto: Veronika Skálová

New York - Americká automobilka General Motors se přiblížila dohodě o prodeji jedné ze svých výrazných značek Hummer čínské společnosti Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery.

GM je nejstarší a největší americká továrna na automobily a v červnu tohoto roku předvedla světu, jak vypadá další superlativ - oznámila největší krach v dějinách automobilek.

Nyní se postupně zbavuje různých značek a mezi ně patří i symbol snobství a brutální síly na silnicích. Hummer je vůz připomínající v některých ohledech tank, například spotřebou.

Teď už o něm Američané nebudou moci smýšlet jako o "své" značce.

Čínská firma je podle zdrojů dobře obeznámených s jednáními připravena koupit Hummer za 150 milionů dolarů. V bankrotovém řízení, když se oceňovaly značky pod střechou GM, přitom Hummer stál ještě 500 milionů. Číňané tedy nejspíš koupí pro GM nestravitelný přívěšek relativně levně.

Pokud se obě firmy dohodnou na prodeji, musí být transakce schválena ještě státními úřady v Číně i USA.

Hummer méně žíznivý

Co Číňané s Hummerem udělají, zatím nijak konkrétně nepopsali. Ale nejspíš se nebudou bát sáhnout legendě i na základy. "Budeme investovat do značky Hummer a jejích výzkumných a vývojových kapacit, což Hummeru umožní lépe uspokojovat poptávku po nových produktech, jako jsou vozy s nižší spotřebou," uvedla čínská firma, pro kterou bude transakce prvním vstupem do automobilového sektoru.

Prodej Hummerů ve Spojených státech se loni snížil na polovinu, prodalo se jich přes 27 tisíc. Neohrabaně vyhlížející Hummer s růstem cen pohonných hmot Američané postupně odvrhli a začali se zaměřovat na úspornější automobily.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy