Toskánské město Prato je od nynějška asi navěky spojeno s paděláním. Policii se totiž povedlo zadržet statisíce tašek a dalších módních doplňků, které se tvářili jako výrobky firem Gucci a Louis Vuitton.
V Itálii, kde si obyvatelé velice potrpí na módu a kde každá nová řada modelů je očekávána s napětím, je tento nález téměř národní tragédií.
Čínské padělky?
Celou věc mají ale na svědomí dva čínští podnikatelé, kteří si v Pratu založili továrnu, kde nechávali padělky šít. Nejenže se věnovali produkci výrobků Gucci a Vuitton protiprávně, navíc zaměstnávali imigranty, kteří v zemi byli nelegálně. Dva z nich byli při razii zatčeni a hrozí jim deportace.
Oba podnikatelé z Číny jsou zatčeni a obviněni z nakládání s ukradeným zbožím a užíváním ilegální pracovní síly.
"Bohužel, kvůli těmto pánům se z Prata stala kolébka padělků," uvedl mluvčí policie agentuře Reuters.
Vyrobeno v Itálii
V tomto městě si mnoho čínských obchodníků založilo továrny na oblečení a módní doplňky. Využívají tak přístup do Evropy a zároveň toho, že pak mohou své výrobky označit cedulkou "Made in Italy".
Louis Vuitton již dříve úspěšně žaloval padělatele přímo z Číny, kteří se vrhli na napodobování například oblíbených hnědých tašek s monogramem "LV".
Může za to internet
Právníci známých značek však jdou nejen po Číňanech. Ve čtvrtek právě Vuitton a Dior podali u francouzského soudu žaloby na internetovou aukční síň eBay. Ta prý nedělá dost pro to, aby znemožnila aukce padělaných výrobků na svých stránkách.
Firmy chtějí po eBay v přepočtu asi miliardu korun za škody, které jim prý laxností této společnosti vznikly.
Aukční síň se ale brání, že už teď dělá víc, než jí ukládá zákon a že je na každé firmě a polici, aby zabránily výrobě padělků. Stejně se hájí i v procesu, který vede s firmou Tiffany, který běží již od roku 2004.