Čína zelená: odmítá půjčovat velkým znečišťovatelům

dkl
31. 7. 2007 11:44
Černá listina už má třicet firem

Peking - Čínský Úřad pro životní prostředí připravil vůbec poprvé černou listinu, na které je již třicet firem. Jde o velké znečišťovatele prostředí, kterým bude zamezen přístup k bankovním půjčkám.

Na seznamu jsou společnosti z různých odvětví: od výrobců jídla přes papírny až po ocelárny.

Čína si začíná uvědomovat problém se znečištěním životního prostředí, které se zhoršuje s tím, jak rychle šlape ekonomika tohoto státu.

Ovšem přetrvávající uzavřenost Číny zabraňuje zjistit podrobnosti o nejnovější aktivitě úřadů. Není tak jasné, zda se firmy mohou odvolat k nějakému vyššímu úřadu nebo co musí udělat pro to, aby se ze seznamu dostaly.

Chuť je, výsledky ne

Čína si stanovila velmi ambiciózní cíle v oblasti ochrany prostředí. Do roku 2010 by chtěla omezit emise škodlivých látek o deset procent.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Přesto Čína dnes staví dvě nové elektrárny na fosilní paliva každý týden. Západní komentátoři tak předpovídají, že komunistická země nebude schopna svým plánům dostát.

Zástupce šéfa Úřadu pro záležitosti globálního prostředí Lu Sue-tu již dříve uvedl před britskými politiky z komise pro změny klimatu, že jeho země zatím nebyla schopna efektivně zajistit dohody, které by dokázaly emise omezit.

Našlápnutá ekonomika

Přitom ale právě průmyslové podniky, které se řadí k největším znečišťovatelům, jsou i hlavním tahounem "čínského ekonomického zázraku".

Akcie na šanghajské burze dosahují rekordních hodnot, a to právě díky průmyslovým titulům.

Cenné papíry v Číně jdou zcela proti celosvětovému trendu, kdy ostatní burzy zažívají období poklesu a ztrát.

Foto: Aktuálně.cz

Světlá budoucnost

O čínském boomu hovoří i to, že čínská vláda přikázala bankám, aby zvýšily své rezervy.

Tím chce z ekonomiky stáhnout peníze, které by jinak banky rozpůjčovaly a nastartovaly tak další růst.

Vláda chce zkrátka ekonomiku zchladit a dopřát jí oddechu.

Ve světlou budoucnost ve svých prognózách věří i Mezinárodní měnový fond. Ten si myslí, že Čína poroste o 11,2 procenta a vůbec poprvé se tak největší měrou bude podílet na celosvětovém růstu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy