Čína láká investory. Loni investovali rekordní sumu

Veronika Skálová Veronika Skálová
18. 1. 2011 9:52
Přímé investice stouply o 17 procent na 106 miliard dolarů, Číňané ale také hodně nakupovali v zahraničí.
Expo 2010, Šanghaj. Ilustrační foto.
Expo 2010, Šanghaj. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Namísto mírného poklesu prudký vzestup. Investoři se zřejmě v loňském roce předháněli, kdo pošle do Číny více peněz. Podle čínského ministerstva obchodu se přímé zahraniční investice zvýšily o 17,4 procenta na 105,7 miliardy dolarů.

Celkově přiteklo do Číny ještě víc peněz, do přímých investic se nezapočítávají nákupy finančních nástrojů, jako jsou například akcie. Přímé investice představují investice do továren, nemovitostí či jiného majetku.

Rok 2009 byl přitom ve znamení poklesu investic o 2,3 procenta.

Mluvčí ministerstva podle Reuters informoval, že obzvlášť silné byly investice do chudších vnitřních a západních oblastí země.

Obzvlášť silný byl z celého loňského roku prosinec, který znamenal nárůst o 15,6 procenta na 14 miliard dolarů zahraničních investic, což je měsíční rekord.

V loňském roce se zvýšily také investice v opačném směru, tedy z Číny do zahraničí. Dosáhly 59 miliard dolarů, což představuje nárůst o 36,3 procenta. Čtyřicet procent investic do zahraničí tvořily fúze a nákupy existujících společností.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy